Nereden başlasam bilmiyorum. Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki milletvekilliği yarışı sona erdi...

Nereden başlasam bilmiyorum. Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki milletvekilliği yarışı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ise 2.tura kaldı. Şimdi 28 Mayıs’ta yapılacak seçime her iki tarafta yeni slogan ve politik dönüşümlerle hazırlanıyorlar. Millet İttifakı Uşak’ta, ittifak yapmadığı veya yapamadığı için kaybettiği 2. milletvekilliğinin üzüntüsü ve moral bozukluğu içinde.

Daha önceleri 2 milletvekilliği kazanan Ak Parti, Uşak’ta yaklaşık 17 bin oy kaybetmişken, Millet İttifakı’nın kendi aralarındaki çekişmeleri nedeniyle 2. milletvekilliğini son anda yurt dışı oylarla kılpayı da olsa kazandılar. Ak Parti 2. sıra adayı Av. Fahrettin Tuğrul yaklaşık 1000 oy farkla resmi olmayan sonuçlara göre milletvekili seçildi. İyi Parti tarafından İlçe ve İl seçim kuruluna yapılan itirazlar reddedildi. YSK’nın vereceği karar bekleniyor.

2019 yerel seçimlerinde de 1700 oy ile belediye başkanlığını Ak Parti’ye kaptıran İyi Parti Milletvekili adayı Muhammed Gür’ün bu seçimi de 1000 oy ile kaybetmesi siyasi geleceğinin sonu oldu.

CHP İl Başkanı, kendi milletvekili adayını eleştiriyor, İyi Parti’den özür diliyor

CHP ve İyi Parti bu başarısızlıklarına kılıf ararken, topu karşı tarafa atıyorlar, biribirlerini  suçluyorlar. CHP İl Başkanı Koray Akgün, CHP 2.sıra Milletvekili adayının kendi seçmenlerinden oy istediği için, seçimi kaybettiklerini ve bu nedenle de kırgın olduğunu açıklayan İyi Parti İl Başkanı Ayşegül Obalı’dan özür diliyor. Bu bir skandaldır. Bir il başkanı, kendisine oy isteyen milletvekili adayını eleştiriyor, seçimi kaybetmelerinin bahanesi olarak buna gönül koyan İyi Parti il başkanından özür diliyor. 2019 yılındaki beceriksizliklerine, 2023 seçimlerindeki beceriksizlikleri eklendiğinde durum apaçık ortada.

’bu kaplumbağa hızıyla nasıl kazanacağız, partide para bittiyse söylesinler kendi aramızda toplayalım’

Hem 2019 yılındaki yerel seçimlerde, hem de 14 mayıs seçimlerinde ittifak yapmasını beceremeyen CHP ve İyi Parti’deki çatlak büyük. Elbette bunun bir faturası olacak.

Diğer taraftan bu Pazar tekrar sandık başına gidilecek. 2.tura kalan Cumhur İttifakı adayı Sayın Erdoğan ile Millet İttifakı adayı sayın Kılıçdaroğlu yarışacaklar. Her iki ittifak da yeni slogan ve afişlerle seçmenlerinin karşısına çıkıyor. Uşak’ta ise bugün itibariyle 3 gün önceden sayın Erdoğan’ın yeni afişleri kentin çeşitli yerlerindeki reklam panolarında yerini alırken, Sayın Kılıçdaroğlu’nun afişlerinin yer almaması millet ittifakı seçmenleri tarafından eleştiriliyor ;  ’bu kaplumbağa hızıyla nasıl kazanacağız, partide para bittiyse söylesinler kendi aramızda toplayalım’ şeklinde eleştirilerde bulunuyorlar.

Sıralamayı beğenmediler ortadan kayboldular

Ayrıca Millet İttifakı’nın  2. tur çalışmalarına İyi Parti eski milletvekili Durmuş Yılmaz, İl başkanı Ayşegül Obalı , Saadet Partisi İl Başkanı Dağgezen, Demokrat Parti İl Başkanı Ceylan katılırken, CHP 2. ve 3. sıra adayları İsmet Akın ve Sevinç Yazgan’ın katılmaması biraz ayıp olmuyor mu? Daha önce de İyi Parti adayı Dr. Dalyan Özdemir sıralamasını beğenmeyip partiden istifa etmiş ortalıktan kaybolmuştu…