Yerel seçimler yaklaştıkça tansiyonlar da artmaya başladı.

Siyaset arenasında adeta kılıçlar çekilmiş gibi. Önce İyi Parti adayı Muhammet Gür’ün astırdığı  'Al Birini, Vur Ötekine’ afişiyle başlayan, Ak Parti adayı Mehmet Çakın’ın ‘Yenilen Pehlivan Güreşe Doymazmış ‘polemiğiyle devam eden siyasi atışmalar sürüyor.

Herkes kendi cephesinden işine gelen anketleri paylaşarak, önde olduklarını söylüyorlar. Kendi yaptırdıkları gerçek anket sonuçları nedir, bilmiyoruz. Bu konuda sır küpü gibiler.

 MHP’ye Sahip Çıkmak Özkan Yalım'a Düştü 

ORC’nin 1000 kişi ile yaptığı anket sonuçlarını açıklaması, yarışı bir başka boyuta taşıdı. İlk sırada Ak Parti adayı Çakın,2 sırada İyi Parti adayı Gür, 3.sırada CHP adayı Yalım olarak açıklandı. MHP’nin adı bile yoktu.

Dolayısıyla haklı olarak tepkilere neden oldu. İlginç olanı CHP adayı Yalım’ın  'Ben milliyetçi birisiyim. MHP’nin yok sayıldığı anketlere balıklama atlayan çakma millliyetçilerin sevinçleri kursaklarında kalacak. Rakibimiz de olsa MHP adayı Ateş iyi gidiyor’ eleştirisinde  bulunarak sahip çıkması oldu.

Bizim de gözlemlediğimiz gibi MHP adayı Ateş, 2019 yerel seçimlerinde partisinin aldığı oydan fazlasını alacak gibi gözüküyor. Başkanlık için yeterli olur mu? O biraz zor….

* Sus Payı, Bir Parmak Bal Sürerek Anlaştığı Sözde Medyadaki Paylaşımlar Yeterli mi?

Algı yönetimi olarak CHP adayı Yalım’ın şimdilik önde olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü her türlü kalıba girip çıkıyor. Bir bakıyoruz İstanbul’da İmamoğlu’nun yanında.

Bir bakıyoruz Ankara’da Yavaş’ın yanında ‘Ankara ile kardeş şehir olacağız’ diyor.

Bir bakıyoruz Topuklu Efe Çerçioğlu ile. Bir bakıyoruz Büyükerşen ile.

Bir bakıyoruz, zahire pazarında çatıdaki güvercinleri besliyor. Bir bakıyoruz şehir içi minibüsün direksiyonuna oturmuş bedava yolcu taşıyor.

Bir bakıyoruz Murat Dağı’nda ‘Murat Dağı Yok Olmasın’ diye bağırıyor. Yani oldukça renkli bir seçim kampanyası yürütüyor. Önemli olan tabi ki tüm bu çalışmaların sandığa ne kadar yansıyacağı. Bundan kuşku duyanların sayısı oldukça fazla.

* Sonunda Özkan Yalım balonu patlarsa hiç şaşmamak lazım.

Kendi teşkilatı ile yandaşları ve sus payı bir parmak bal sürerek anlaştığı sözde medya dünyasındaki paylaşımlar seçmen nezdinde ne kadar etki yaratıyor, ne kadar izleniyor, ne kadar inandırıcı ona bakmak lazım.

Bunların güvenirliliği elbetteki kamuoyu tarafından sorgulanacaktır.

* Maç Kaybedilmeye Doğru Giderken Bir Taktik Değişikliğine Gitmesi Gerekiyor

Genel Başkan Özgür Özel’in Uşak ziyaretinde gördük ki CHP henüz belediye başkanlığına yaklaşamamış.

35 yıl aradan sonra ilk defa belediye başkanlığını kazanma olasılığı var iken, finale doğru yaklaşıldıkça kendi seçmeni ve yüzer gezer oy dediğimiz kararsızları kendi etrafında toplayamamış gözüküyor.

Sayın Yalım, finali iyi yönetemiyor.  Şunun şurasında ne kaldı ?  Maç kaybedilmeye doğru giderken bir taktik değişikliğine gitmesi gerekiyor…

Ak Parti Milletvekili İsmail Güneş de sosyal medya hesabından Özkan Yalım’a yüklendiğine göre Ak Parti’nin rakibi CHP adayı.  İyi Parti adayı değil. O anlaşılıyor…