Abdurrahman Yavuz'un Uşak Olay için Kaleme aldığı son yazısı.

Hafta başı 15 Temmuz Şehitler Meydanı, tarihi günlerinden birini yaşadı. Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberinde İmamoğlu ve  Yavaş ile adeta gövde gösterisi yaptı. Miting alanı hınca hınç dolu ve coşkuluydu. Yıllardır bu meydanda parti mitinglerini izlerim böyle bir kalabalık görmedim. Gerek İmamoğlu ve Yavaş, gerekse de Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarında ayrıştırıcı, ötekileştirici bir dil kullanmamaları, aksine kucaklayıcı bir barış dili kullanmaları ve miting sonundaki barış güvercinlerinin uçurularak bu mitingin taçlandırılması görülmeye değerdi. Özellikle sahneye CHP Milletvekili adayları, İyi Parti Milletvekili adaylarının yanısıra Millet ittifakı’nın il ve ilçe başkanlarının da çağrılması, birlik beraberlik mesajı verilmesi önemliydi.

Uşak’taki milletvekili dağılımı hakkında fısıltı gazetelerinde yazılan ‘1+1+1 olur’ düşüncesinde olanlar bu mitingden sonra haklı olabilecekleri konusunda hem fikir olmuş oldular. Son 20 senedir Ak Parti Milletvekilliği 6 isim etrafında dolaşıp durdu. Mehmet Altay, İsmail Güneş, Alim Tunç, Nuri Uslu, Mustafa Çetin, Ahmet Çağlayan. Sanki Ak Parti teşkilatında yeni isimler, yeni yüzler yokmuş gibi bu  6 isim 20 yıldır TBMM’de Uşak’ı temsil ettiler. Elbette Uşak için birçok yatırıma da imza attılar. Bunu inkar etmek haksızlık olur. Ancak parti teşkilatına yeni bir heyecan  verecek isimlerin sıralamada yer almaması bu seçimi zora sokacak gibi gözüküyor. Tıpkı 2015 seçimlerinde ithal aday Eyüp Gökhan Özekin’in aday gösterilmesiyle 2 olan milletvekilliğinin birisini MHP’ye kaptıran Ak Parti, 14 Mayıs 2023  seçimlerinde de, milletvekilliğinin birisini İyi Parti’ye kaptıracak gibi gözüküyor. Ak Parti’de ilk sıra adayı Sayın Güneş, çalışkan bir milletvekili ancak 2.sıra adayının sürpriz bir şekilde Sayın  Fahrettin Tuğrul olması Ak Parti teşkilatında hayal kırıklığı yaratmış gibi. Bu ismin yerine eski il başkanı Basri Yıldırım veya işadamı Ömer Özden’in konulması halinde 2 milletvekilliği garanti olurdu diyenlerin sayısı az değil. 

Bu değerlendirmeler ışığında ,son mitingde de gördük ki, sahneye çağrılan İyi Parti Milletvekili adayı Muhammed Gür’ün isminin anons edilmesiyle miting alanında yapılan tezahüratlar, Chp seçmeninin desteğiyle Milletvekili seçilebileceğini gösteriyor. Milletvekili dağılımında Ak Parti 1,CHP 1 ve İyi Parti 1 milletvekili olarak gerçekleşme olasılığı yüksek gözüküyor ama Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Erdoğan mı, Sayın Kılıçdaroğlu mu çıkacak bunu kestirmek şimdilik mümkün gözükmüyor….