Yüksek enflasyon ve rekor tazeleyen dolar kuru karşısında geçim dertleri giderek artan birçok kişi son dönemlerde yeni dönem maaşlarına yapılacak olan zamları yakından takip etmeye başladı. Senenin ikinci yarısına ilişkin açıklanan iki aylık enflasyon doğrultusunda Ocak 2024 maaş zamlarına ilişkin tahminler yapılmaya devam edilirken bu süreçte yetkililerden önemli açıklamalar geldi. Başta emekliler olmak üzere toplumun hiçbir kesimini enflasyon karşısında ezdirmeyeceklerini ve dolayısı ile de maaş zamlarının bu prensipte yapılacak olduğunu belirten yetkililer, milyonları umutlandırdı.

2024 Ocak ayı maaş zamları ile ilgili çok çeşitli senaryolar konuşulmaya devam edilirken yeni yıl öncesi yüzleri güldüren haber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Yeni eğitim ve öğretim döneminin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemde ek ders ücretlerinin güncelleneceğini duyurdu.

ZAM ORANINI AÇIKLADI

Taksim Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2023- 2024 eğitim- öğretim yılı açılış etkinliğine katılım sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MEB yetkilileri ve öğretmenler ile bir araya geldi. Konuşması kapsamında pek çok önemli noktaya değinden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca öğretmenlerin yüzlerini güldüren bir açıklamaya da imza attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilmiş olan bilgiye göre öğretmenlerin ek ders ücretlerine yaklaşık olarak yüzde 25 oranında zam yapılacak.

Temmuz ayının başında kadrolu öğretmenler için açıklanmış olan ek ders ücreti 60,12 TL idi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 25’lik zam açıklamasının ardından ise güncel tutar. 75,15 TL’ye ulaşmış oldu.

EK DERS ÜCRETİ NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

Öğretmenlerin müfredat gereği girdikleri ders saatini aşan saatler, ek ders olarak adlandırılır ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretlendirilir. Ek ders ücreti hesaplanırken öğretmenin toplam ders sayısı belirlenir ve maaşına karşılık gelen ders sayısı tespit edilir. Sonrasında ise maaş karşılığına denk gelen ders sayısı, toplam ders sayısından çıkarılır. Öğretmenin branşı sınıf öğretmenliği ise +2 saat ek ders eklenir. Eğer verilen ders sayısı 10’un katlarında ise her 10 ders başına 1 saatlik ek ders hakkı tanımlanır. Branş öğretmenleri için ise azami ek ders sayısı 20’dir. Haftalık ek ders saatleri, 4 ile çarpılarak bir aylık ek ders ücreti hesaplanmış olur.