Orta Vadeli Program (OVP) ile birlikte Türkiye’nin 3 yıllık ekonomik yol haritası belli oldu. 2024 - 2026 yıllarını kapsayan programda dikkat çeken düzenleme detayları da yer aldı. Emeklilik sistemine ilişkin dikkat çekici unsurların yer aldığı programda bir diğer dikkat çeken unsur da kredi kartı limitlerinde uygulanması planlanan kısıtlama kararı oldu. Kısıtlama ile birlikte limitlerin düşürülmesi öngörülürken, BDDK verileri ile illerin konut ve taşıt kredi harici borçları ortaya çıktı. Uşak kaçıncı sırada yer alıyor?

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) verilerine göre Türkiye genelinde kredi borçlarının takibe takılan miktarları belli oldu. İller bazında yapılan sıralama ile Uşak’ın listedeki sıralaması da ortaya çıktı. Uşak’ta takibe alınan konut ve taşıt kredi harici borçlar ortaya çıkarken, Uşaklı vatandaşların borç ödemelerde diğer illere göre sıralaması da belli oldu. Peki Uşak’ta 2023 yılına ilişkin takibe alınan borç detayları ne durumda? İşte detaylar…

UŞAK’IN LİSTEDEKİ YERİ BELLİ OLDU

BDDK verilerine göre Türkiye genelinde kredi borçlarının takibe alınan tutarları ve miktarları belli oldu. BDDK Fintürk bazında, elde edilen verilere göre Uşak’ta 2023 yılının ilk 6 aylık döneminde konut ve taşıt haricinde kullanılan bireysel kredi miktarı 1 milyar 109 milyon 288 bin lira olarak açıklandı. Uşak, şehirde kullanılan kredi miktarı ile Türkiye’de 51’inci sırada yer aldı. Söz konusu kredinin ise 39 milyon 140 bin lira olduğu bildirildi.

Takibe alınan kredi oranı ele alındığında, il genelinde kullanılan diğer krediler bazında Uşak yüzde 3,52 oranına sahip oldu. Buna göre yüzdelik hesaba göre Uşak kentinde kullanılan her 100.000 liralık konut ve taşıt kredisi haricindeki kredilerin 3.520 liralık bölümü takibe alındı.

UŞAKLILAR KREDİ BORÇLARINI ÖDEMEDE SIKINTI YAŞAMIYOR

BDDK verilerine göre Türkiye genelinde takibe takılan kredi miktarı ise 11 milyar 264 milyon 593 bin lira olarak kaydedildi. Yılın ilk 6 aylık diliminde dağıtılan toplam kredi miktarı ise 32 milyar 560 milyon 400 bin lira oldu. Türkiye genelinde Uşak’ın takibe takılan kredi oranı ise %0,34 olarak kaydedildi. Eldeki veriler, Uşaklı vatandaşların kredi borçlarını ödeme konusunda büyük bir sıkıntı yaşamadığını ortaya koyuyor.