Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, siyaset bilimci Berk Esen’i kadrosuna kattı. Esen, daha önce Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyordu.

Berk Esen Kimdir?

Esen, Cornell Üniversitesi’nde siyaset bilimi alanında doktora çalışmalarını tamamladı. Doktora eğitimi sırasında Columbia Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Torcuato di Tella Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak çalıştı. 2021-2022 döneminde German Institute for International and Security Affairs’in Uygulamalı Türkiye Çalışmaları Merkezi’nde IPC-Stiftung Mercator Fellow olarak görev yaptı.

Esen’in araştırma alanları arasında Türkiye siyaseti, otoriterleşme ve siyasi partiler yer alıyor. Çalışmaları Party Politics, Journal of Democracy, Third World Quarterly, Armed Forces & Society, PS: Political Science & Politics, South East European Society and Politics, Journal of Near East and Balkan Studies, Mediterranean Politics, Middle East Journal, Turkish Studies ve Birikim gibi akademik dergilerde yayımlandı.

Esen, 2020’de Bilim Akademisi tarafından her sene sadece iki siyaset bilimciye verilen Genç Bilim İnsanları Ödülü’ne ve 2018 yılında Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü’ne layık görüldü.

Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Afşar, Esen’in kadroya katılması ile ilgili olarak şunları söyledi: “Berk Esen, Türkiye siyaseti, otoriterleşme ve siyasi partiler alanındaki çalışmaları ile öne çıkan genç bir akademisyen. Esen’in Sabancı Üniversitesi’ne katılması, üniversitemizin bu alandaki araştırmalarına önemli bir katkı sağlayacaktır.”

Esen, yeni görevine başlamanın heyecanını belirterek şunları söyledi: “Sabancı Üniversitesi, Türkiye’nin en köklü ve saygın üniversitelerinden biri. Bu üniversitede çalışmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Türkiye siyaseti ve otoriterleşme konusundaki araştırmalarımı burada sürdürmek için sabırsızlanıyorum.”