Rusya Ukrayna savaşının patlak vermesi ile birlikte hızla 100 dolarlık kritik seviyeyi aşan brent petrol, akaryakıt ürünlerine de arka arkaya zamlar yapılmasına sebebiyet vermişti. Savaşın ilk başladığı dönemlerde yaşanan zam furyası, sonrasında tarafların ılıman bir zeminde buluşması ile durdu.

Brent petrolün yükselişine bağlı olarak zamlanan benzin ve motorin fiyatları, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden öncesine kadar 18 TL seviyelerindeydi. Ancak seçimin tamamlanmasının hemen ardından hız tırmanan dolar kuru, akaryakıt ürünlerinin fiyatlarına arka arkaya zamlar yansıtılmasına yol açtı. Hali hazırda zamlı olan fiyatlara temmuz ayında da 5 TL’lik vergi zammının yansıtılmış olması, araç sahiplerinin isyanlarına sebep oldu.

35- 36 TL seviyelerine kadar yükselen benzin ve motorin fiyatları, son 10 gündür brent petrolün varil fiyatında gözlenen atak sebebi ile yeni zamlar ile duyuruldu. Hem benzinin hem de motorinin litre fiyatı 40 TL seviyesine dayanırken uzmanlardan tedirginlik veren yeni açıklamalar geldi. Brent petrolün hızla yükseldiğini ifade eden uzmanlar, kur üzerinden yaptıkları hesapları ortaya koydu.

“50 TL” UYARISI

Kasım 2022 tarihinden geçtiğimiz haftaya kadar 90 doların altından işlem gören brent petrol, OPEC+ liderlerinin arz kısıtı kararlarının ardından kritik seviyeyi aştı. 94 doların üzerine çıkan brent petrol piyasaları tedirgin ederken kur üzerinden yapılan hesaplar paylaşıldı. Uzmanlar tarafından yapılan hesaplara göre oynak kur petrol fiyatında 5,72 TL’lik bir artışa sebep oldu. Akaryakıt fiyatlarının yeni zamlar ile duyurulabileceğini belirten uzmanlar hem benzinin hem de motorinin 50 TL barajını aşabileceğine dikkat çekti.

UŞAK İLİ GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Yükselen ve daha da yükseleceği tahmin edilen akaryakıt fiyatları gündemden düşmezken Uşak ili adına belirlenmiş olan güncel fiyat listesi merak konusu oldu. Son olarak açıklanan benzin zammı neticesinde güncellenen fiyat listesi, şu şekilde paylaşıldı:

  •  Uşak benzin fiyatı: 39,34 TL
  •  Uşak motorin fiyatı: 40,84 TL
  •  Uşak otogaz fiyatı: 17,42 TL