Pek çok kişi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yalnızca emekli maaşlarından sorumlu olduğunu düşünse de işin aslı öyle değildir. Kurum, sigorta girişi yapılmış olan tüm vatandaşlara emeklilik haricinde de çok çeşitli başlıklar altında finansman hizmetleri sunar. Söz konusu finans tutarları ise kişinin hizmet dökümüne ve yardım almak istediği onu başlığına göre değişiklik gösterir.

Türkiye sınırları içerisinde sigortalı olarak çalışan milyonlarca kişi, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun birçok imkanından yararlanabilir. İlgili imkanların başında ise karşılıksız ödeme hizmetleri gelir. Özellikle hamilelik ve doğum sebebi ile sigortalı çalışma hayatlarına ara vermek durumunda kalan kadınlara, kurum tarafından birçok imtiyaz sağlanır.

Hamile olan sigortalı bir kadın, doğum iznini kullanarak işinden ayrılabilir ve izni bittikten sonra da herhangi bir başvuru yapmasına, ek bir süreçten geçmesine gerek duyulmadan işine dönebilir. Bu süreçte ise kadına SGK tarafından toplu para ödenir. İlgili ödeme, “doğum izni parası”, “iş göremezlik parası” başlıkları altında yapılır. Peki, 2023 yılı doğum izni parası ne kadar? Doğum izni parasını kimler, hangi şartlar çerçevesinde alabilir?

DOĞUM İZNİ PARASI KİMLERE VERİLİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sigortalı kadın çalışanlara sunmuş olduğu hizmetlerin başında gelen doğum izni parası için belirli kriterlerin sağlanması gerekir. Son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigortalı çalışma süresi bulunan tüm kadınlar, bu ödeme tipinden yararlanabilir. Ödenecek olan tutar ise kişinin sigortalı olarak çalıştığı süreye ve adına yatırılan prim ödemelerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Son 1 yıl içerisinde 180 günden az (90- 180 gün arası) sigortalı çalışmış olan kadınlara, asgari ücretin 2 katına kadar doğum izni parası ödenir.

DOĞUM İZNİ PARASI NE KADAR?

Temmuz ayında güncellenmiş olan asgari ücret ile birlikte doğum izni ücretlerinde de değişikliğe gidildi. Asgari ücretin brütünün 330,60 TL’den 447,15 TL’ye yükseltilmesinin ardından annenin ödeneği de 24 bin 908 TL’den 33 bin 387 TL’ye yükseltildi. Bu, sigortalı çalışma süresi ve prim günü şartını sağlayan annelere yapılacak olan en düşük ödeme tutarı olarak kayda geçti.