Geçmişten günümüze kadar ulaşmış olan birçok ürün ‘tarihi’ olarak nitelendirildiği için özellikle koleksiyonerlerin dikkatini çeker. Eski paralar, çömlekler, telefonlar ve daha pek çok ürün için adeta yarışan koleksiyonerler, zaman içerisinde bu gelişimi kendi lehlerine çevirerek yüksek gelirler de elde ederler. Kazancı artıran başlıca ürünler ise el emeği olan ürünlerdir.

Günümüzün gelişen fabrika sisteminde birçok ürün seri üretime tabi tutularak tüketicilere ulaştırılır. Bu neden ile özellikle şu yıllarda el emeği ile herhangi bir makineden yardım alınmadan yapılan ürünler oldukça değerlidir. Bu kapsamda el emeği ile hazırlanmış olan ve her birimizin ev dekorasyonunda başrol olan halılar da birçok kişi tarafından yakından takip edilir.

Halılar veya kilimler, bir yaşam alanının boyutlandırılmasından renklendirilmesine kadar pek çok farklı noktada görev alır. Çok geniş bir alanı yanlış bir halı tercihi ile oldukça küçük gösterebilirken küçük bir alanı da doğru renk ve motiflerde tercih edilmiş bir halı ile ferahlatmak mümkündür. Bu kapsamda son dönemlerde özellikle sosyal medyada ve bazı satış platformlarında gündeme gelen el dokuması halılar, birçok kişinin dikkatini çekmiştir.

Son günlerin ev dekorasyonu adına en çok konuşulan ürünleri arasında yer alan el dokuması bir yün halı, özelliklerinin yanı sıra fiyatı ile de herkesi şaşkına çevirdi. O halının bedelini duyanlar, halının özelliklerini araştırmadan edemedi. 

FİYATI DUDAK UÇUKLATTI

Yün halı, ev dekorasyonu adına sık sık tercih edilenler arasında yer alır. Gündeme gelen yün halı ise el dokumasıdır ve kök boya ile hazırlanmıştır. Antika niteliği taşıyan o halı, eski dönemlerden kalmış ve bu neden ile de oldukça değerlidir. Kilim olarak da nitelendirilebilen halının değeri ise tam olarak 8 milyon TL olarak duyurulmuştur.

ANTİKA HALI NASIL ANLAŞILIR?

El dokuması yün halının bedelinin ev fiyatları ile yarışması, halının antika özelliğinden emin olunması için nelere dikkat edilmesi gerektiğinin sorgulanmasına yol açtı. Peki, antika halı veya kilim nasıl anlaşılır?

Herhangi bir şeyin ‘antika’ olarak nitelendirilmesi için yaşının yanı sıra farklı kriterleri de sağlıyor olması gerekir. Halının dokunma yılı, özellikleri, yöresi ve daha pek çok özellik antika tanımı için göz önünde bulundurulan kriterler arasında yer alır. Ayrıca halı içinde kullanılan motifler ve renkler de ilgili ürünün tarihi nitelikte olup olmadığına karar verilmesinde etkilidir. Bir halının tarihi nitelikte olup olmadığının anlaşılmasında en belirleyici faktör dokuma yazısıdır. Dokumada kullanılan yazı tipi, halının hangi dönemden kalmış olduğu hakkında net bir bilgi verebilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ