Son günlerde yemek kültürüne getirdiği yeniliklerle dikkat çeken Sahrap Soysal, adıyla sıkça araştırılan isimlerden biri haline geldi. Gümüşhane doğumlu olan ve kimyager olarak eğitim alan Sahrap Soysal, yemek yapmaya olan tutkusuyla birçok başarıya imza atmıştır. Televizyon programları ve yazdığı kitaplarla geniş kitlelere ulaşan Soysal'ın hayatı ve kariyeri merak konusu oldu. İşte, Sahrap Soysal'ın yaşamı ve başarılarına dair detaylar...

Sahrap Soysal Kimdir?

Sahrap Soysal, 10 Kasım 1959 tarihinde Gümüşhane'de doğmuş, Anne ve babası Hikmet Ataman ile Hasan Ataman'dır ve beş kardeşi bulunmaktadır: Bülent, Sevgi, Banu, Ayşegül ve Leyla. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümünden 1983 yılında kimyager olarak mezun olmuştur. İş hayatını 1983-1998 yılları arasında Ankara'da çeşitli şirketlerde yönetici olarak sürdürmüştür.

Sahrap Soysal, yemek yapmaktan büyük keyif aldığını dile getirmiş ve tesadüfen televizyonda yemek programı yapmaya başlamıştır. Yemek tariflerinin yanı sıra yemek kültürüne dair bilgiler vererek ve pratik bilgiler sağlayarak dikkat çekmiştir. 2000-2003 yılları arasında Kanal D'de "Mutfakta Keyif" adlı programı sunmuş ve yazdığı "Bir Yemek Masalı" adlı kitap, İsveç'ten "Gourmand Dünyanın En İyi Yemek Kitabı Ödülü"nü kazanmıştır. Ayrıca, 2008 yılında yazdığı "Derviş Sofraları" kitabı Frankfurt Kitap Fuarı'nda Best Historical Cuisine ödülünü almıştır. Halen televizyon programlarının yanı sıra Hürriteleri ile Seninle dergisinin yemek konusundaki yayın danışmanlık ve editörlük görevini üstlenmektedir. Bunlara ek olarak Kanal D'de hafta içi her gün "Lezzetli Mutfaklar" programını sunmaktadır.

Sahrap Soysal, Aydın Doğan'ın ablası Hikmet Ataman'ın kızı olarak tanınmaktadır. Dr. Nuri Soysal ile evlidir ve üç çocuğu bulunmaktadır. Sahrap Soysal'ın yayımlanmış kitapları arasında "Bir Yemek Masalı", "Anne Ben Acıktım", "Sevgilim Akşama Ne Pişirdin?", "Derviş Sofraları", "A Cookery Tale", "Her Eve Lazım Salata ve Mezeler", "Kalaylı Kaplarda Alaylı Yemekler" bulunmaktadır.