Şehrimizdeki Ömer Bedrettin Uşaklı Ortakulu’nun adı, AKŞEMSETTİN Ortaokulu olarak değiştirilecekmiş.

Ömer Bedrettin Uşaklı , Cumhuriyet döneminin yetiştirdiği önemli memleket şairlerimizdendir. Mülkiye mektebini bitirip kaymakam olmuştur. Görev yaptığı yerlerin havasını suyunu dağını, rüzgarını ve insanını şiirlerine yansıtmıştır. Şiirlerinden; Yıldızların Ardında -Aşkım Dağlara Kurlu Tahtım- Eğilmez Başın Gibi bazı eserleri bestelenmiştir.

Bu şarkılar, halkımızın belleğine yerleşmiştir. Şiirlerinde Anadolu insanının coşkusu, çilesi anlatılır. Toprak ,su, hava, çiçekler ağaçlar anlatılır. Toprak su, hava, çiçekler, ağaçlar, şiirlerinde adeta konuşur. Sıla hasreti çekmez. Doğup büyüdüğü Uşak için;

Sana kavuştuğum geceden beri

Neşeyle parlıyor gözümün feri

İstiklal cenginin büyük zaferi

Bir kızıl yadigar akşamlarında…

dizeleri ile özlemini dile getirir.

Uşak’ımızın çağlayan sesi, Uşak’ın gururudur. Adının okullarda ,parklarda ,caddelerde yaşatılması biz Uşaklılar için ünlü kişilere sanatçılara ilham ve vefa borcumuzdur. Gelecek kuşaklara bırakacağımız mirastır.

Fatih’in hocası Akşemsettin’in adının son yıllarını yaşadığı Göynükte bir okula verilmesi de yerinde bir davranıştır. Dahası Akşemsettin ‘in adını taşıyan bir çok il ve ilçemizde lise, ortaokul ve ilkokul var.

Hal böyle iken Uşak’ımızın coşkulu sesi Ömer Bedrettin Uşaklı’nın adının silinmesi niye?

Cumhuriyetin bütün kazanımlarına sahip çıkmamız gerektiği yüzüncü yılında daha da önem kazanmaktadır. Memleket şairi Ömer Bedrettin Uşaklı’nın adını silemezsiniz. Akşemsettin’in Uşak ile ne alakası var? Bu Cumhuriyet karşıtı işlemi kabul etmiyoruz. Ömer Bedrettin Ortaokulu kalacaktır. Dahası adına büstü olan bir de park yapılmalıdır…(Mehmet Turgut)