Akbank, üst düzey yönetim değişiklikleriyle gündemde. Hakan Binbaşgil'in genel müdürlük görevinden ayrılmasının ardından banka yeni bir döneme girmeye hazırlanıyor. Bu değişikliklerin merkezinde ise Cenk Kaan Gür bulunuyor. Peki, Cenk Kaan Gür kimdir ve Akbank'ın başına geçerek nasıl bir rol üstlendi?

Kaan Gür Kimdir?

Cenk Kaan Gür, bankacılık kariyerine Garanti Bankası'nda başladı. Burada kurumsal, ticari ve KOBİ bankacılığı alanlarında çeşitli pozisyonlarda görev aldı. Aynı zamanda KOBİ işkolundan sorumlu Pazarlama Koordinatörlüğü görevine de getirildi.

2011 yılında Akbank'a katılan Kaan Gür, önce KOBİ Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Daha sonra 2013-2017 yılları arasında Ticari Bankacılık iş kolundan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret bölümleri de dahil olmak üzere çeşitli birimlerin yönetiminden sorumlu oldu. Aynı dönemde Akbank'ın iştirak şirketlerinde de önemli görevler üstlendi ve Ak Finansal Kiralama'da Yönetim Kurulu Başkanı, Ak Yatırım Menkul Değerler'de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.

Alternatif Bank Genel Müdürlüğü

Ekim 2017'de Alternatif Bank'a Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak katılan Cenk Kaan Gür, aynı zamanda Alternatif Lease'de Yönetim Kurulu Başkanı ve Alternatif Yatırım'da Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yaptı.

Akbank'ın Yeni Genel Müdürü

Son olarak, Akbank tarafından yapılan açıklamaya göre, Hakan Binbaşgil'in genel müdürlük görevini bırakmasıyla birlikte Cenk Kaan Gür, Akbank'ın yeni Genel Müdürü olarak atandı. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, bu bayrak değişimiyle ilgili önemli bir adım attıklarını ve Hakan Binbaşgil'in yönetim kurulu başkan yardımcısı ve murahhas üye olarak görevine devam edeceğini belirtti. Kaan Gür'ün bankacılık tecrübesi ve daha önceki Akbank'taki görevleriyle birlikte, Akbank'a büyük katkılar sağlayacağına inanıldığını ifade etti.

Cenk Kaan Gür'ün Akbank'ın başındaki yeni görevi, bankanın gelecekteki stratejilerini şekillendirmek ve finansal başarıyı sürdürmek için önemli bir adım olarak kabul ediliyor.