Türkiye’de son dönemde hemen hemen tüm gıda ürünlerinin fiyatına farklı oranlarda zam yapıldı. Artan hayat pahalılığından şikayet eden vatandaşlar peş peşe gelen zamlarla adeta şaşkına döndü. Son olarak Çaykur, çay fiyatlarına yüzde 4.5 oranında yeni bir zam daha yaptı.

Türkşeker’in şeker fiyatlarını neredeyse her hafta kademeli olarak yükseltmesi bir yana çay fiyatlarındaki artışın arkası kesilmiyor. Çaykur da benzer bir şekilde çay fiyatlarına kısa aralıklarla ufak ufak zam yapmaya başladı. Verilere göre Çaykur haziran ayından bu yana çay fiyatlarına 3. kez zam yapmış oldu.

ÇAY FİYATINA BİR ZAM DAHA GELDİ

Çaykur’un belirlediği fiyatlara bakıldığında 8 Haziran'da kuru çay fiyatlarına yüzde 43 zam yapılmıştı. Kurumun ikinci zam duyurusu 14 Temmuz tarihinde yüzde 9.5 olarak geldi. 15 Ağustos’ta ise çay fiyatına yüzde 4.5 oranında üçüncü zam yapıldı. Kademeli zam uygulamasına geçen Çaykur böylelikle çay fiyatında son 3 ayda toplam yüzde 63.6 oranında artış gerçekleştirdi.

TÜİK’in temmuz ayı verilerine “çay ve diğer demlendirilen içecek çeşitleri” kategorisinde fiyat artış oranı aylık bazda yüzde 15.4 olarak yansıdı. Çaykur’un belirlediği yeni fiyat listeleri, toptan satış yapan şirketlere bildirilmeye başlandı. Peş peşe gelen zam haberlerinden sonra vatandaşlar markette fiyat etiketlerini takip etmekte zorlanıyor.

EYLÜL AYINDA BİR ZAM DAHA BEKLENİYOR

Çay fiyatlarına 14 Temmuz tarihinde yapılan ikinci zam sonrası sektör temsilcilerinin açıklamaları dikkat çekmişti. O tarihte çaya üçüncü bir zam geleceğini ve bunun da eylül ayında yüzde 15 civarında olacağını belirten sektör paydaşlarının bu öngörüsü kısmen gerçekleşti. Eylülden önce gelen yüzde 4.5 zamla birlikte önümüzdeki ay kalan yüzde 10’lk bir artışın daha yapılması muhtemel görülüyor.