2024 – 2025 yıllarındaki mali ve sosyal hakların belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmelerinde bugün kritik gün başlıyor. Hükümet kanadından bugün ilk zam teklifinin sunulması bekleniyor. Yeni zam oranları merakla beklenirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan gelen mesaj ise dikkat çekti.

Milyonlarca memur ve memur emeklisini yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos’ta başladı. Görüşmeler kapsamında gelecek yıllara ilişkin memur ve emeklisinin zam oranları güncellenecek. Yetkililerden gelen açıklamalar ise yakından takip ediliyor.

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMINDA MÜZAKARELER BAŞLADI!

Türkiye’deki milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde müzakere süreci başladı. 1 Ağustos’ta başlayan görüşmelerde bugün kritik gün olarak görülüyor.

Çalışma takvimi kapsamında 11 hizmet kolunda tekliflerin tasnifi ve kamu görevlilerinin geneline ilişkin tekliflerin ön müzakeresi ile ilerleyen süreçte sona gelindi. Müzakerelerin tamamlanmasının ardından rakamlar netleşecek.

BAKAN IŞIKHAN AÇIKLADI!

Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur – Sen tarafından teklifin kabul etmemesi halinde hükümet 17 – 22 Ağustos’ta yeni teklifler masaya gelecek. Teklif kabul edilmezse 23 Ağustos’ta Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Müzakerelerin tüm tarafları memnun edecek şekilde hayırla sonuçlanacağını ümit ettiğini ifade eden Bakan Işıkhan, katılımcı sosyal devlet anlayışının gerektirdiği şekilde her zaman milletin yanında olduklarını ifade eden Bakan Işıkhan, hiçbir zaman beklentileri geri çevirmediklerini vurguladı.

ZAM TEKLİFLERİ NETLİK KAZANIYOR!

Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur – Sen’in teklifleri de ortaya çıktı. 2024 yılı için 3’er aylık dönemler itibariyle refah payı dahil birinci 3 ay için yüzde 35, ikinci 3 ay için yüzde 10 ve üçüncü 3 ay için yüzde 15, dördüncü 3 ay için yüzde 10 artış istendi. 2025 yılında ise 6’şar aylık dönemler için birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep edildi.