Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, engelli ve yaşlı vatandaşlar hakkında önemli konulara açıklık getirdi. Engelli ve yaşlı vatandaşların ücretsiz olarak taşıyan şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan aylık gelir desteği ödemelerinin devam ettiği aktarıldı.

Bakanlık olarak hak temelli anlayış dikkate alınarak belirlenen hizmetlerde başta engelli ve yaşlı vatandaşlar olmak üzere her bireyin eşit, tam ve ayrımcılığa uğramadan toplumsal hayata katılımlarını desteklemeye de devam edileceğinin altını çizdi.

ÜCRETSİZ ULAŞIMDA GELİR DESTEĞİ DEVAM EDİYOR!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ücretsiz seyahat hakkından yararlanan 65 yaş ve üzeri yaşlılar ile yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunan engelli vatandaşlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Söz konusu grupta yer alan vatandaşların şehir içi toplu taşımada ücretsiz olarak taşınmasının kanunla düzenlendiğini aktardı. Bakanlık olarak engelli ve yaşlı vatandaşların ücretsiz olarak taşınmasında şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan aylık gelir desteği ödemelerinin 1 Temmuz 2023 itibariyle yüzde 50 artırıldığının altını çizdi.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM DESTEĞİ 4.500 TL’YE YÜKSELDİ!

Şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan aylı gelir desteği ödemelerinin 1 Temmuz 2023 itibariyle yüzde 50 arttığına dikkat çeken Bakan Göktaş, şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her özel deniz yolu ulaşım aracı için yapılan ödeme miktarının 3 bin 375 TL’ye çıkarıldığını hatırlattı.

Ankara ve İstanbul’da ise şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı için desteğin ise 4.500 TL’ye çıkarıldığını duyurdu. Diğer büyükşehirlerde ise şehir içi toplu taşıma aracı için yapılan destek ödemelerinin 3 bin 375 TL, büyükşehir olmayan yerlerde ise 2 bin 700 TL’ye çıkarıldığını hatırlattı.