Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin (ADOB) başkoreografı Almula Özlem, sanat dünyasında büyük bir kayıp olarak yankı uyandıran vefatıyla sevenlerini yasa boğdu. 46 yaşında hayata veda eden başarılı balerin, kısa bir süre önce yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle tedavi görmekteydi. Almula Özlem'in hayatı, kariyeri ve ölümüne dair tüm detaylar merak edilen konular arasında yer aldı. İşte, bu değerli sanatçının yaşamına dair bilinmesi gerekenler...

Almula Özlem Kimdir?

Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) bale başkoreografı Almula Özlem, sanat dünyasında derin izler bırakan başarılı bir balerindi. 1978 yılında Ankara'da doğan Almula Özlem, bale tutkusuyla küçük yaşlardan itibaren dikkat çekti. 1985'te Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü çocuk balesi bölümüne girerek misafir çocuk sanatçı olarak dans etmeye başladı. Bale eğitimini Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Ana Sanat Dalı'nda sürdürdü ve üstün başarı göstererek yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. 1995 yılında kazandığı burs ile Kanada'da Royal Winnipeg Bale Okulu'nda eğitim görerek kendini geliştirdi.

Almula Özlem, 1998'de Devlet Opera ve Balesi'nde profesyonel kariyerine başladı. Türkiye'yi yurt içinde ve yurt dışında birçok etkinlikte temsil eden başarılı sanatçı, özellikle Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlenen Bale Yarışması gibi uluslararası organizasyonlarda yer aldı. Almula Özlem, kariyeri boyunca birçok önemli prodüksiyonda sahne aldı ve son olarak Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin Şubat ayında sahnelediği La Bayadere balesinde repetitör olarak görev yaptı.

Sanat dünyası, Almula Özlem'in ani kaybıyla sarsıldı. Kısa bir süre önce yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle tedavi gören Almula Özlem, 46 yaşında yaşamını yitirdi. Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Özlem, sanat camiasında derin üzüntü yarattı. Sanatçı için yarın saat 13.00'te Opera Sahnesi'nde bir tören düzenlenecek. Tören sonrasın , Almula Özlem'in cenazesi ikindi namazına müteakip Bilkent Doğramacızade Ali Paşa Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'na defnedileceği öğrenildi.

Almula Özlem'in vefatı, sanat camiasında büyük bir boşluk bıraktı. Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde yapılacak törenle sanatçının anısı yaşatılacak. Almula Özlem, kariyeri boyunca gösterdiği azim ve başarı ile birçok genç sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. Sanatçıya veda etmek üzere düzenlenecek tören, onun sanatına ve hayatına olan saygının bir ifadesi olacak. Almula Özlem, hem Türkiye'de hem de uluslararası sahnede temsil ettiği değerlerle daima hatırlanacak.

Editör: Haber Merkezi