Bu değişikliklerle birlikte AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partinin genel başkanlığını bırakarak Ahmet Davutoğlu'na devretti. Yeni dönemde Genel Başkanlık görevini üstlenen Ahmet Davutoğlu'nun yerine AK Parti Genel Başkanvekili olarak atanan isim ise Efkan Âlâ oldu. Peki, Efkan Ala kimdir, kaç yaşında ve nerelidir? İşte, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala'nın hayatı ve siyasi kariyerine dair detaylar.

AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala Kimdir?

Efkan Ala, 1965 yılında Erzurum'un Oltu ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Oltu İlçesi'ne bağlı Çanakpınar Köyü'nde tamamladıktan sonra ortaokul ve lise öğrenimini Erzurum İmam Hatip Lisesi'nde sürdürdü. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimine başladı ve 1987 yılında mezun oldu.

Eğitim hayatına devam ederek Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İktisat alanında yüksek lisans derecesini tamamladı. İngilizceyi iyi derecede bilen Ala, siyasi kariyerine Kaymakam adayı olarak Sakarya Valiliği'nde göreve başlayarak başladı.

Sırasıyla Bolu'nun Gölyaka ve Isparta'nın Sütçüler ilçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerini üstlendi. Yurtdışı stajı kapsamında İngiltere'de eğitim aldı. 1991 yılında Trabzon'un Dernekpazarı ilçesine Kaymakam olarak atanarak görevine devam etti. Daha sonra, ikişer yıl süreyle Ordu'nun Kabataş ilçesi Kaymakamlığı ve Tunceli Vali Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

2001 yılında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı görevine atandı ve sonrasında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olarak görev yaptı. 2003 yılında Batman Valisi olarak atanmasının ardından, 2004 yılında Diyarbakır Valisi olarak göreve devam etti. 2007 yılında Başbakanlık Müsteşarlığı görevine atanarak bu görevi 2013 yılına kadar sürdürdü.

Sonrasında İçişleri Bakanlığı görevine atanan Efkan Âlâ, 2014-2015 yılları arasında İçişleri Bakanlığı yapmıştır. 2015 yılında milletvekili seçilerek siyasi kariyerine devam eden Ala, evli ve iki çocuk babasıdır.