Uluslararası organ mafyasının Türk lideri olarak bilinen ve 'Frankenstein' lakabıyla anılan Yusuf Erçin Sönmez, Türkiye'nin gündemine uzun yıllar önce düşen bir isim olmuştur. Binlerce kişinin böbreğini satmakla suçlanan ve 186 ülkede aranan 'Frankenstein', adını Uğur Dündar'ın 1997 yılında gerçekleştirdiği bir televizyon programında duyurmuştur. Organ ticareti ve yasadışı organ nakli konularında adı sıkça geçen Yusuf Erçin Sönmez'in, 2011 yılında İstanbul'da yakalanmasının ardından ortaya çıkan hikayesi, karanlık bir döneme ışık tutmuştur. Ancak bugün, bu gizemli ismin nerede olduğu ve yaşamıyla ilgili herhangi bir güncel bilgi bulunmamaktadır, bu da Sönmez'in akıbetinin hala bir muamma olarak kaldığını göstermektedir.

Yusuf Erçin Sönmez Kimdir?

Organ mafyasının Türk lideri olarak tanınan Yusuf Erçin Sönmez, 186 ülkede Kırmızı Bülten ile aranan bir isim olarak öne çıkıyor. 'Frankenstein' lakabıyla anılan Sönmez, binlerce kişinin böbreğini satmakla suçlanıyor. Uğur Dündar'ın 1997 yılındaki Arena programında "Yoksulların böbreklerini zenginlere satıyor" iddiasıyla gündeme gelmiştir. 2011 yılında İstanbul'da yakalanan Sönmez'in Azerbeycan ve Kosova’da yasadışı organ nakli yaptığı belirtilmiş ve bu olay büyük yankı uyandırmıştır.

Sönmez, suçüstü yapılan üç ayrı olay sonrasında 2000 yılına kadar gözaltına alındı ancak 7 yıl sonra yargı önüne çıktığında 1 yıl 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Meslekten geçici süreyle men edilen Sönmez, aynı yıl çıkan yeni Türk Ceza Kanunu'nda yer alan hükümlerle serbest kaldı. Ancak o tarihten bu yana Yusuf Erçin Sönmez hakkında herhangi bir gelişme yaşanmamış, nerede olduğu ve yaşayıp yaşamadığı bilinmemektedir.

Yusuf Erçin Sönmez'in akıbeti hala belirsizliğini koruyor. 186 ülkede aranan bir isim olan Sönmez'in nerede olduğu ve halen yaşayıp yaşamadığı merak konusu. Türkiye'nin ve uluslararası toplumun gündemine uzun yıllar damga vuran bu gizemli isimle ilgili gelişmeler, kamuoyu tarafından yakından takip edilmeye devam edecek.