AK Parti’nin ilk dışişleri bakanı ve Türkiye'nin deneyimli diplomatlarından biri olan Yaşar Yakış, 85 yaşında hayatını kaybetti. Uzun süredir tedavi gördüğü hastanede vefat eden Yakış, Türk dış politikasında önemli görevlerde bulunmuş ve pek çok başarılı çalışmaya imza atmış bir isimdi. Hayatı boyunca ulusal ve uluslararası alanda Türkiye'yi temsil eden Yakış’ın vefatı, Türk siyaset ve diplomasi camiasında derin bir üzüntüye neden oldu.

Yaşar Yakış Kimdir?

1938 yılında Düzce'de doğan Yaşar Yakış, kariyerine diplomat olarak başlamış ve Türk dış politikasında önemli görevlerde bulunmuştur. İlk yurt dışı görevini Anvers Başkonsolosluğu’nda yapmıştır ve ardından Şam, Roma ve Logos Büyükelçilikleri ile Brüksel’deki NATO Daimi Temsilciliği'nde görevler üstlenmiştir. 1985 yılında İSEDAK Koordinasyon Kurulu’nu kurarak başkanlık görevini üstlenen Yakış, 1988 yılında T.C. Riyad Büyükelçisi olarak atanmıştır. Daha sonra T.C. Kahire Büyükelçiliği ve Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi’nde görev yapmış, 1992-1995 yılları arasında Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

2001 yılında Dışişleri Bakanlığı'ndan emekli olduktan sonra, AK Parti'nin kurucu üyesi olarak siyasete giriş yapan Yaşar Yakış, partinin Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde Düzce'den milletvekili seçilmiş ve 18 Kasım 2002 tarihinde Türkiye'nin ilk AK Parti hükümetinin dışişleri bakanı olarak atanmıştır. Görevini daha sonra Abdullah Gül'e devretmiştir. Milletvekilliğini bıraktıktan sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak ders veren Yakış, 28 Mart 2016'da kurucusu olduğu AK Parti'den ihraç edilmiştir.

Yaşar Yakış'ın vefatı, Türk siyasi tarihinde derin izler bırakmış bir ismin kaybı olarak değerlendirilmektedir. Ailesine, sevenlerine ve tüm Türkiye'ye başsağlığı dileriz. Yakış'ın cenaze töreni ile ilgili detaylar henüz açıklanmadı. Yaşar Yakış, diplomat ve siyasetçi olarak Türkiye'ye hizmet etmiş, hem iç hem de dış politikada önemli rol oynamış bir isimdir. Hayatı boyunca pek çok önemli görev üstlenmiş ve Türkiye'nin dış politikasına yön vermiştir. Onun mirası, gelecekteki diplomatlar ve siyasetçiler için bir ilham kaynağı olmaya devam edecektir.

Editör: Haber Merkezi