Uşak’ın yöresel lezzetlerinden keşkek her damak zevkine hitap eden yemekler arasında öne çıkıyor. Anadolu ve Ege’de sık sık tüketilen keşkek, bazı yöresel farklılıklara sahip. Bazı bölgelerde farklı malzemeler katılarak yapılan keşkek tarifi araştırılıyor. En lezzetli keşkek pişirmek isteyenler için Uşak’ın yöresel mutfağı tavsiye ediliyor.

Uşak düğün yemeği olarak da bilinen keşkek malzemeleri ve tarifi son derece basittir. Hazırlaması çok pratik olan keşkek ile muhteşem sofralar kuruluyor. Özel günler ve düğünlerde sunulan keşkeğin yapımında dövülmüş buğday, et veya tavuk suyu kullanılır. Tereyağı ile enfes lezzete kavuşan keşkek üzerine gezdirilen sosla muhteşem bir yemek hazırlanır.

UŞAK KEŞKEK YAPIMI İÇİN MALZEMELER

Uşaklıların yöresel yemeklerinden olan keşkek, düğün ve özel günlerde en sık tercih edilen yemeklerin başında gelir. Enfes bir keşkek pişirmek için 300 gr keşkek yani kırık buğday veya tam buğday yeterlidir. Buna ek olarak bir miktar su, tuz, karabiber, etle nohut haşlaması ve 1 yemek kaşığı salça kullanılır.

KEŞKEK TARİFİ (UŞAK DÜĞÜN YEMEĞİ)

İlk olarak keşkek bir gece öncesinden yıkanır ve ıslatılır. Ayrı kapta nohut ıslatıp bekletilir. Ertesi gün düdüklüde tuz ve suyla 45 dakika haşlanır. Keşkeğin üzerini 2 parmak geçecek kadar su koymak yeterlidir.

Bir yandan da nohut ve kemikli et haşlanır. Haşlama sonrası kemikler etlerinden ayrılır. Keşkek pişince içine haşlanmış et suyundan ve biraz tuz eklenir. Blender ile çok az ezilir çünkü pütürlüğün kalması önemlidir. Keşkek et ve et suyu ile iyice karışsın diye 5 dakika kadar pişirilir.

Daha sonra tavada biraz yağ ve salça kızartılarak sos hazırlanır. Bu sos et ve nohut yemeğinin içine eklenip biraz daha pişirilir. Pişen keşkek servis tabağına konur ve üzerine et nohut ve suyundan dökülür.