Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım gündem oldu. Çiftçileri yakından ilgilendiren hibe duyurusu geldi. Bakan Yumaklı, IPARD-II Programı 13. başvuru çağrı ilanı hakkında “Bu kapsamda hayvansal üretim ile gıda işleme sektörlerine yönelik makine-ekipman desteği verilecek. Projeler için yüzde 50-80 aralığında toplam 20 milyon avro HİBE desteği sağlanacak. Üreticilerimize şimdiden hayırlı olsun.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de tarımsal üretimi ve hayvancılığı kalkındırmak için başlatılan Avrupa Birliği destekli programlar büyük ilgi görüyor. Çiftçilerin merakla beklediği IPARD-II Programı 13. başvuru çağrı ilanı yayınlandı. Bu kapsamda, makine-ekipman, hizmet ve görünürlük alımlarına ilişkin proje başvuru süreci başladı. Bakanlığın onaylayacağı projeler için yüzde 50-80 aralığında hibe desteği verilecek.

ONAYLANAN PROJELERE TOPLAM 20 MİLYON EURO HİBE

IPARD-II Programı kapsamında "Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar" için başvurular 4-28 Eylül 2023 tarihlerinde alınacak. Bu ilana başvuru yapmak isteyenler Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüklerine müracaat edecek.

"Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar" için ise başvuru tarihleri 18 Eylül-12 Ekim 2023 olarak belirlendi. Hibe programından yararlanabilmek için yine yatırımın uygulanacağı ildeki TKDK birimlerine başvuru yapılacak.

IPARD II PROGRAMI KAPSAMINDA ÇIKILAN SON BAŞVURU

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın duyurduğu IPARD-II 13. Çağrı ilanının hangi illerde geçerli olacağı belli oldu. Buna göre; Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat illerinde uygulanan programın son başvuru çağrısı yapıldı.