Gövde imalatları tamamlanan gölette, % 92 fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldı. Projenin 2024 yazında tüm aşamaları ile bitirileceğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, kente göletten yılda 770 bin m3 içme ve kullanma suyu sağlanacağını söyledi.

Projenin kış aylarının elverişsiz iklimine rağmen hız kesmeden devam ettiğini belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar Sorkun Gölet’inin gövdesini tamamlamaktı. Bu amaç doğrultusunda yaz ayları boyunca yoğun bir tempoda çalıştık. Yaklaşık 39 bin m3 SSB imalatı ve 4500 m3 ‘lük C20 ön yüz beton kaplama çalışmalarını bitirdik. Gölet’in gövde dolgusunu tamamladık. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde oluşacak ve vana odası imalatlarını da bitireceğiz.

usak-baraj-doluluk-orani-usakolay

2024 yazına kadar projeyi her yönü ile tamamlayıp, vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Uşak’a şimdiden hayırlı olsun” dedi. Su tutma kapasitesi 2’ye katlandı. Uşak’ın içme suyu problemini hafifletmek amacıyla Sorkun Gölet’i projesinde de revizeye gittiklerini hatırlatan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Depolama tesisimizin gövde yüksekliği başta temelden 24 metre olarak planlanmıştı.

küçükbarajuşakdoluluk

Ancak kentimizin su ihtiyacını da göz önüne alarak projeyi değiştirdik. Gövde yüksekliğini 24 metreden 25 metreye çıkartarak yaklaşık 2 kat depolama hacmine ulaştık. Böylece Sorkun Gölet’indeki su tutma kapasitemiz 646 bin m3’ten, 1 milyon 260 bin m3 ‘e çıktı.”

Editör: Öyküm Yavuz