Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi Protokol girişinde yer alan ‘‘Cumhuriyet’in 100. Yılı Anı Duvarı’’nın açılışına Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfi Özav, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Mithat Yılmaz, Dekan Yardımcıları Doç. Serpil Yayman ile Doç. Şirin Koçak Özeskici, Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanları, davetliler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Seramik Usak Olay-1

Açılışta konuşan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Seramik Bölüm Başkanı Doç. Şirin Koçak Özeskici, ‘‘Cumhuriyet’in 100. Yılına tanıklık edenler olarak, kadim şehrimiz Uşak’ın değerine değer katacağına inandığımız ‘‘Cumhuriyet’in 100. Yılı Anı Duvarı Projesi’’ni hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Uluslararası bir sanat etkinliği olarak planladığımız bu projede, seramik alanında uzman akademisyenleri, sanatçıları, tasarımcıları, öğrencileri, atölye sahiplerini, seramik malzeme ile üretim yapan herkesi bir araya getirmeyi amaçladık. Cumhuriyet’in 100. yılını sembolleştirecek bir anı duvarı oluşturmak üzere yola çıktık. Bu projenin gerçekleşmesi için destek veren üniversitemizin değerli Rektörü Sayın Prof. Dr. Ekrem Savaş’a, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Lütfi Özav’a, Dekanımız Sayın Prof. Dr. Mithat Yılmaz’a, özveriyle çalışan Seramik Bölümü Başkan Yardımcılarına, düzenleme kurulunda yer alan bölüm öğretim elemanları ve öğrencilerimize, fakültemiz öğretim üyelerine, Deri, Tekstil, Seramik Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezimiz öğretim görevlilerine, destekleri için üniversitemiz Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığına, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına, Kurumsal İletişim Koordinatörlüğüne ve eserleriyle ‘’Cumhuriyetin 100. Yılı Anı Duvarı’’nın oluşmasına katkı sağlayan tüm katılımcılarımıza gönülden teşekkür ederim.’’ dedi.

Dekan Prof. Mithat Yılmaz, yaptığı konuşmada fakülte olarak Cumhuriyet’in 100. yılını sembolleştiren böylesi bir projeyi yapmaktan mutlu olduklarının altını çizerek emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür etti.  Cumhuriyet’in 100. Yılı Anı Duvarında, 37 üniversite ile İngiltere, Gürcistan, Slovenya, Hırvatistan, Almanya, Brezilya, Letonya ve Hindistan’dan toplam 336 eser, 336 sanatçı, akademisyen, tasarımcı ve öğrenci yer alıyor.

Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş ise yaptığı konuşmada ‘Cumhuriyetin 100.Yılı Anı Duvarının’ üniversitemize, şehrimize ve ülkemize bir değer katacağına inandığını belirterek hayırlı olmasını diledi. Cumhuriyetin 100.Yılı Anı Duvarında, 37 üniversite ile İngiltere, Gürcistan, Slovenya, Hırvatistan, Almanya, Brezilya, Letonya ve Hindistan’dan toplam 336 eser, 336 sanatçı, akademisyen, tasarımcı ve öğrencinin yer aldığını belirten Prof. Dr. Savaş ‘‘Ulusal ve uluslararası katılımcılardan gelen bu değerli eserlerin herkese ilham olmasını temenni ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’ şeklinde konuştu. Açılış konuşmalarının ardından anı duvarında sergilenen eserler incelendi. Açılış, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.