Toplantıya Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım, İl Özel İdaresi Meclis Üyeleri, İlçe Belediye Başkanları ve çevreden sorumlu Belediye Meclis Üyelerimizin katılımı ile gerçekleşen Uşak Çevre Birliği Olağan Toplantısına katıldı. Özkan Yalım’ın Birlik Başkanı seçildiği toplantıda, gündem maddeleri olan katı atık sorunu ve transfer istasyonları hakkında görüşmeler gerçekleşti.

Uşak Çevre Birliği Nedir

Uşak İli Sürdürülebilir Çevre Yönetimi Belediyeler Birliği 17.10.2005 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur. 28.02.2013 tarih ve 4 sayılı Birlik Meclis Kararı ile birliğin adı Uşak Çevre Birliği olarak değiştirilmiştir.

Birliğimizin üyeleri; Uşak Belediyesi, Banaz Belediyesi, Eşme Belediyesi, Ulubey Belediyesi, Karahallı Belediyesi, Sivaslı Belediyesi, Selçikler Belediyesi, Tatar Belediyesi, Pınarbaşı Belediyesi, Yeleğen Belediyesi, Kızılcasöğüt Belediyesi, İl Özel İdaresi olmak üzere toplam 12 kurum Birliğin üyeleridir.

Birlik üyesi 5 ilçe belediyesi, 6 belde belediyesi ve köylerden atıkların tesise nakledilebilmesi için 5 ilçe merkezinde transfer istasyonu kurulumu planlanmıştır. Eşme, Karahallı ve Banaz İlçelerinde transfer istasyonları devreye alınarak çöpler tesise taşınmaktadır. Sivaslı ve Ulubey transfer istasyonlarının proje dosyaları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunulmuş olup, onaylandıktan sonra kurulum süreci başlayacaktır.

Uşak Çevre Birliği tarafından inşaa edilen katı atık düzenli depolama tesisi 2013 yılı Ocak ayında işletmeye alınmıştır. Kurumumuz tarafından 2018 yılında yapılan ihale kapsamında; elektrik üretim tesisi, biyometanizasyon tesisi ve mevcut düzenli depolama tesisi Uşak Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim AŞ. tarafından 29 yıl süre ile işletilmek üzere sınırlı ayni hak ile üst hakkı verilmiştir.

TESİS ÜNİTELERİ

1-Düzenli Depolama Lotu(1. Lot: 78.429m² )

Kapasitesi: 930.000 m3 - %67 doluluk

2-Mekanik Ayırma Tesisi

Mevcut : 480 ton/gün Kapasitesi: 797 ton/gün

3-Biyometanizasyon Tesisi

Mevcut : 220 ton/gün Kapasitesi: 475 ton/gün

4-Deponi Gazı Yakma ve Enerji Üretim Tesisi

Mevcut : 4 mWe Kapasitesi: 6 mWe kapasiteli

5-Sızıntı Suyu Ön Arıtma Tesisi

Kapasitesi: 90 m3/gün

Tesisimizde bütün işlemlerden sonra kalan nihai atıklar sızdırmaz özellikteki atık depolama alanında çevreye hiçbir zarar vermeyecek şekilde günlük örtü toprağıyla kapatılarak depolanmaktadır. Tesisimizde Mekanik ayrıştırma tesisinde elde edilen ambalaj atıkları lisanslı firmalara verilerek ülke ekonomisine geri kazandırılmaktadır. Biyometanizasyon tesisinden ve atık depolama alanından toplanılan metan gazı ile 10-15 bin hanenin elektrik tüketimine karşılık gelen ve üretilen elektrik ülke ekonomisine geri kazandırılmaktadır.

Muhabir: hava aksu