Futbolseverlerin merakla beklediği Türkiye-Portekiz maçı yaklaşıyor ve bu önemli karşılaşmada düdük çalacak olan hakem Felix Zwayer, gündemin en çok konuşulan isimlerinden biri haline geldi. Almanya'nın tecrübeli hakemlerinden Zwayer, kariyeri boyunca birçok önemli maçı yönetmiş ve hem başarıları hem de tartışmalı kararlarıyla futbol dünyasında kendine özgü bir yer edinmiştir. İşte Felix Zwayer hakkında bilmeniz gereken temel bilgiler...

Felix Zwayer Kimdir?

Hakemlik kariyerine 2004 yılında Alman Futbol Federasyonu (DFB) düzeyinde başlayan Zwayer, 2007 yılında 2. Bundesliga'da maç yönetmeye başladı ve Bundesliga'da yardımcı hakem olarak görev aldı. İki yıl sonra, 2009-2010 sezonunda Bundesliga'da hakem olarak görev yapmaya başladı. 2005 yılında, Robert Hoyzer'in maç manipülasyon skandalıyla ilgili olarak adı geçen Zwayer, Wuppertaler SV için kritik sahneleri önlemek adına 300 Euro'luk bir rüşvet kabul etti. Bu durum, Almanya Futbol Federasyonu'na bildirildi ve Zwayer'e 6 aylık bir hakemlik yasağı verildi. Ceza uzun yıllar boyunca gizli tutuldu ve Alman Die Zeit gazetesi tarafından yayınlanan gizli bir dosya ile yeniden gündeme geldi.

2016 yılında, Bayer Leverkusen menajeri Roger Schmidt'in Borussia Dortmund ile oynanan maçta serbest vuruş tartışması sebebiyle Zwayer tarafından sahadan atılmasının ardından yaşanan olaylar büyük yankı uyandırdı. Schmidt'in sahadan ayrılmayı reddetmesi, maçın sekiz dakikalık bir gecikmeyle yeniden başlamasına yol açtı. 2018 FIFA Dünya Kupası'nda video asistan hakem (VAR) olarak görev yapan Zwayer, teknolojinin ilk kez kullanıldığı bu turnuvada bulundu.

2021 Aralık ayında Bayern Münih ile Borussia Dortmund arasındaki maçı yönetirken Dortmund'a penaltı vermemesi ve Marco Rose'u sahadan göndermesi üzerine büyük eleştiri topladı. Maç sonrasında, Dortmundlu Jude Bellingham, Zwayer'in geçmişindeki maç manipülasyonu skandalına atıfta bulunarak, "Almanya'nın en büyük maçında maç fixleme geçmişi olan bir hakeme ne beklersiniz?" dedi. Bu tartışmaların ardından Zwayer, hakemlikten bir süre uzaklaştı.

2022 yılında Hannover 96 ile SV Darmstadt arasında oynanan bir 2. Bundesliga maçında görev aldı ancak bir penaltı kararı vermemesi nedeniyle tekrar eleştirildi. Zwayer'in dönüşü, 2005 yılındaki maç fixleme skandalına ilişkin yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. 18 Haziran 2023 tarihinde Hırvatistan ile İspanya arasında oynanan UEFA Uluslar Ligi Finali'ni yöneten Felix Zwayer, kariyerinin önemli maçlarından birine daha imza attı.

Felix Zwayer, Türkiye ve Portekiz milli takımlarının karşı karşıya geleceği maçta düdük çalacak. Tecrübeli hakem, bu önemli karşılaşmada adil ve tarafsız bir yönetim sergilemek için sahada olacak. Felix Zwayer'in kariyeri, hem başarılar hem de tartışmalarla dolu bir yolculuk. Türkiye-Portekiz maçında göstereceği performans, futbolseverler tarafından merakla bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi