Taha Meli Arvas, eğitim ve kariyer yolculuğunda önemli başarılar elde etmiş bir iş adamı ve akademisyendir. ABD’nin New York Eyaleti’ndeki Syracuse Üniversitesi’nde Biyomühendislik ve Finans alanlarında çift anadal yaparak başlayan eğitim hayatı, CUNY Graduate Center ve Özyeğin Üniversitesi’nde yüksek lisanslarla devam etmiştir. Finans alanındaki doktora çalışmasını Boğaziçi Üniversitesi’nde sürdüren Arvas, sermaye piyasaları ve enerji sektörlerinde üstlendiği kritik görevlerle tanınmaktadır. İşte Taha Arvas'ın hayatı ve kariyerine dair bilinmesi gerekenler...

Taha Arvas Kimdir?

Taha Meli Arvas, lisans eğitimini ABD’nin New York Eyaleti’ndeki Syracuse Üniversitesi’nde Biyomühendislik ve Finans alanlarında çift anadal yaparak 2003 yılında tamamladı. Daha sonra CUNY Graduate Center’da siyaset bilimi yüksek lisansına başladı. 2013 yılında Özyeğin Üniversitesi’nde MBA ve 2014 yılında Finansal Mühendislik alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Finans alanındaki doktora çalışmasını ise Boğaziçi Üniversitesi’nde devam ettirmektedir.

Arvas, iş hayatına New York’ta kendi kurduğu yönetim danışmanlığı şirketi bünyesinde başlamış ve şirketlere iş ve yatırım stratejileri geliştirmek konularında danışmanlık yapmıştır. Bu dönemde finans alanında ulusal ve uluslararası birçok yayın kuruluşunda yorumculuk yapmış ve 2013-2020 yılları arasında finansal köşe yazarlığı yapmıştır.

2020-2021 yılları arasında Sermaye Piyasası Kurulu’nda Başkan Vekilliği görevini yürüten Arvas, sermaye piyasalarının geliştirilmesi, şirketlerin sermayeye erişiminin kolaylaştırılması ve menkul kıymetlerin manipülasyonuyla mücadele alanlarında özel çalışmalar yapmıştır. Ayrıca, 2020 yılında Özyeğin Üniversitesi finans bölümünde, 2021-2024 yılları arasında ise Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak dersler vermiştir.

2023 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Danışmanı olarak görev yapan Taha Meli Arvas, 9 Şubat 2024 tarihinde EPİAŞ (Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.) Genel Müdürü olarak atanmıştır. Aynı zamanda Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünde Yönetim Kurulu Üyeliğine de atanmıştır.nTaha Arvas, geniş bir eğitim ve kariyer yelpazesine sahip, finans ve enerji sektörlerinde önemli görevler üstlenmiş bir isimdir. Ulusal ve uluslararası alanda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Arvas, akademik ve profesyonel kariyerinde birçok başarıya imza atmıştır. İşte Taha Arvas'ın hayatı ve kariyerine dair detaylar..

Editör: Haber Merkezi