Ciliv, genç yaşlarda matematik alanındaki yeteneği ile başladığı eğitim hayatını, uluslararası düzeyde birçok başarıya imza atarak sürdürmüştür. İş dünyasına adım attıktan sonra teknoloji ve iletişim sektöründe önemli görevler üstlenen Ciliv, Turkcell'in CEO'su olarak şirketi büyük bir başarıyla yönetmiş ve Türkiye'nin lider telekomünikasyon şirketi haline getirmiştir. Başarılarının yanı sıra eğitim alanındaki katkıları ve toplumsal sorumluluk projeleri ile de bilinen Süreyya Ciliv'in hayatı ve kariyeri merakla araştırılmaktadır.

Süreyya Ciliv Kimdir?

Türkiye'nin önde gelen iş insanlarından biri olarak tanınan Süreyya Ciliv, 1958 yılında Zonguldak'ta doğdu. Eğitim hayatına Ankara Fen Lisesi'nde başlayan Ciliv, matematik alanındaki yeteneği ile genç yaşlarda dikkat çekti. Özellikle 1973 yılında Türkiye 3.'sü olarak TÜBİTAK Matematik Yarışması'nda başarısı ile adından söz ettirdi.

Üniversite eğitimine başlamadan önce Almanya'dan burs kazanan Ciliv, tercihini Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde sürdürmekten yana kullandı. ODTÜ'de eğitim aldığı dönemde öğrenci olayları nedeniyle eğitimi kesintiye uğradı, ancak daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek eğitimini sürdürdü. University of Michigan'da endüstri mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği eğitimi alarak sadece 3.5 yıl içinde iki diploma ile mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Harvard Business School'da iş idaresi yüksek lisansı eğitimini tamamladı ve 1983 yılında mezun oldu.

Kariyerindeki Başarılar

Süreyya Ciliv, mezuniyetinin ardından Metagraphics şirketinde 4.5 yıl çalıştıktan sonra bu şirketin en büyük ortağı haline geldi. 1987 yılında Amerikalı bir arkadaşıyla birlikte Novasoft adlı şirketi kurdu. Novasoft'u kurduktan sonra şirketi başarıyla sattı ve 1997 yılında Microsoft Türkiye Genel Müdürü olarak göreve başladı. 2000 yılında Microsoft'ta üst düzey yönetici olarak çalışmak üzere Seattle'a taşındı ve 2007 yılına kadar Microsoft Global Satış, Pazarlama ve Servisler Grubu'nda çeşitli görevler üstlendi.

Turkcell CEO'luğu

Süreyya Ciliv, 9 Ocak 2007 tarihinde Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden Turkcell'in CEO'su olarak atanarak Türkiye'ye döndü. Turkcell'deki görevi sırasında şirketi uluslararası alanda faaliyet gösteren, hızla büyüyen bir yüksek teknoloji şirketi haline getirmekte önemli bir rol oynadı. Pazarlama ve satış alanlarında derin deneyime sahip olan Ciliv, Turkcell'i sektörün lideri haline getirdi.

Özel Hayatı

Süreyya Ciliv, evli ve iki çocuk babasıdır. Kendisi sadece iş dünyasındaki başarılarıyla değil, aynı zamanda eğitimine ve öğrencilere destek veren bir kişilik olarak da tanınır. Başarılı bir iş adamı olarak Türkiye'nin teknoloji ve iletişim sektöründeki gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur.

Editör: Haber Merkezi