Türk avukat ve siyasetçi Sibel Suiçmez, uzun yıllardır Türkiye'nin siyasi ve hukuki arenasında etkili bir rol oynamaktadır. Başarılı kariyeri ve aktif siyasi hayatıyla dikkat çeken Suiçmez'in kimliği ve kökeni merak konusu olmuştur. Ankara doğumlu olan ve eğitim hayatını Trabzon'da tamamlayan Sibel Suiçmez, Türk siyasetine ve hukuk dünyasına kazandırdığı önemli katkılarla bilinmektedir. İşte, Sibel Suiçmez'in kariyeri, siyasi geçmişi ve nereli olduğuyla ilgili detaylar...

Sibel Suiçmez Kimdir?

Türk avukat ve siyasetçi olan Sibel Suiçmez, uzun yıllardır mesleki kariyeri ve siyasi faaliyetleriyle kendinden söz ettirmektedir. 1964 yılında Ankara'da doğan Suiçmez, eğitim hayatını Trabzon'da tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra lisansüstü eğitim için İngiltere'ye giderek Brighton Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'nde doktora geçişli master yapmıştır.

Meslek hayatına 1985 yılında Trabzon PTT idaresinde avukat olarak başlayan Sibel Suiçmez, daha sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak görev almıştır. İngiltere'deki eğitiminin ardından Trabzon'a dönen Suiçmez, serbest avukat olarak çalışmaya devam etmiştir. Trabzon Barosu'nda çeşitli dönemlerde yönetim kurulu üyeliği yapmış ve 2016-2022 yılları arasında Trabzon Barosu Başkanlığı görevini üstlenerek, Trabzon Barosu'nun ilk kadın başkanı olmuştur. Ayrıca Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulu üyeliği yapmış ve başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Siyasi kariyerine 1994 yılında SHP-CHP birleşmesi döneminde Trabzon CHP Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyeliğiyle başlayan Sibel Suiçmez, daha sonra Demokratik Sol Parti'den Trabzon belediye başkan adayı olmuş ve Trabzon DSP İl Başkanlığı yapmıştır. 2022 yılında Trabzon CHP üyesi olmuş ve TBMM 28. dönem Trabzon milletvekili olarak seçilmiştir. Ayrıca meclis başkanlık divanı katip üyesidir.