Semih Yalçın, Türk siyasetinin önemli isimlerinden biri olarak Milliyetçi Hareket Partisi'nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen bir isimdir. 26 Mart 1958'de Sivas'ın Gemerek ilçesinde doğan Yalçın, hem akademik kariyerinde hem de siyasi yaşamında önemli pozisyonlarda bulunmuştur. ODTÜ Gaziantep Mühendislik Fakültesi'nden Makine Mühendisi olarak mezun olduktan sonra Gazi Üniversitesi'nde akademik kariyerine başlamış ve Sağlık Bakanlığı'nda da görev almıştır. Yalçın, siyasetteki uzun soluklu tecrübesiyle Türkiye'nin siyasi ve toplumsal dinamiklerine katkı sağlamaktadır.

Semih Yalçın Kimdir?

Milliyetçi Hareket Partisi'nin Genel Başkan Yardımcısı ve Türk siyasetçi Semih Yalçın, 26 Mart 1958 tarihinde Gemerek, Sivas'ta doğdu. Ankara'da ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra ODTÜ Gaziantep Mühendislik Fakültesi'nde Makine Mühendisliği eğitimi aldı. Akademik kariyerine Gazi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak başlayan Yalçın, daha sonra Tarih bölümünde yardımcı doçent, doçent ve profesör olarak görev yaptı.

2006 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olarak siyasi hayata adım atan Yalçın, 2010 yılında MHP Genel Başkan Yardımcılığı'na atanmış ve burada Parti İçi Eğitim, Siyaset ve Liderlik Okulu'ndan sorumlu olmuştur. 2011 yılında Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Yalçın, 2013 yılında ise Medya Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir ve halen bu görevi sürdürmektedir.

Gazi Üniversitesi'nde dekan yardımcılığı ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü gibi önemli görevler üstlenen Yalçın, aynı zamanda Sağlık Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcılığı görevini de yürütmüştür. Siyaset ve akademide geniş bir tecrübeye sahip olan Yalçın'ın İngilizce bilgisi de iyidir. 2007 genel seçimlerinde MHP Sivas Milletvekili adayı olan Yalçın, daha sonra 24. Dönem Gaziantep, 25. ve 26. Dönem İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir. Evli olan Yalçın'ın 4 çocuğu bulunmaktadır.

Editör: Haber Merkezi