1956 yılında Balıkesir'in Işıklar Köyü'nde doğan Sözat, hem memuriyet hem de siyaset alanında önemli görevler üstlenmiş bir isimdir. Tarım Bakanlığı'nda başladığı kariyerinde, ilerleyen yıllarda Balıkesir'in siyasi sahnesinde etkili bir şekilde yer almış ve milletvekili olarak görev yapmıştır. İl Genel Meclis Üyeliği, İlçe Başkanlığı gibi görevlerin yanı sıra TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu Sözcülüğü ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı gibi önemli pozisyonları üstlenmiş olan Sami Sözat'ın hayatı ve siyasi kariyeri, Türk siyasetinde iz bırakmış bir ismin portresini sunmaktadır. Detaylara bakalım.

Sami Sözat Kimdir?

Sami Sözat, 1956 yılında Balıkesir'in Işıklar Köyü'nde doğmuş bir isimdir. Eğitim hayatına Balıkesir'de başlayan Sözat, ortaokul ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Ziraat Yüksek Mühendisi olarak Tarım Bakanlığı'nda görev almıştır. Burada Baş Mühendis ve Daire Müdürü olarak görev yapmıştır. Ancak, memuriyet hayatını sonlandırarak siyasete adım atmıştır.

Sami Sözat'ın Siyasi Kariyeri

Siyasi kariyerine Balıkesir'de başlayan Sami Sözat, önce İlçe Başkanlığı görevini üstlenmiş ve ardından İl Genel Meclis Üyeliği görevini üstlenmiştir. Balıkesir'de pek çok kalıcı hizmete imza atan Sözat, Milletvekili olarak da görev yapmıştır. Milletvekilliği döneminde TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu Sözcülüğü, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı gibi önemli görevlerde bulunmuştur.

Sami Sözat'ın yaşamı ve siyasi kariyeri, Balıkesir ve Türk siyaseti için önemli bir iz bırakmıştır.