Bilkent Üniversitesi'nde ekonomi alanında lisans eğitimi alarak başladığı akademik yolculuğuna, Londra Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans yaparak devam etmiştir. 2001 yılında Türk Dışişleri Bakanlığı'na katılan Denktaş, kariyerine NATO ve Batı Avrupa Birliği İşleri Daire Başkanlığı'nda başlamış ve sonrasında farklı görevlerde bulunmuştur. Bu yazıda, Rauf Alp Denktaş'ın kariyerini ve atanışını yakından inceleyeceğiz.

Rauf Alp Denktaş Kimdir?

Rauf Alp Denktaş, diplomatik kariyerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nda NATO ve Batı Avrupa Birliği İşleri Daire Başkanlığı'nda başladıktan sonra Romanya'nın Bükreş Büyükelçiliği'nde Üçüncü Katip olarak görev yapmıştır. Ardından, Tel Aviv'deki Türkiye Büyükelçiliği'nde İkinci Katip olarak üç yıl boyunca görev almıştır. 2008 yılında Dışişleri Bakanlığı'na geri dönen Denktaş, İsrail ve Filistin Masası'nda Türkiye-İsrail ve Türkiye-Filistin ilişkileri ile Türkiye'nin Orta Doğu barış sürecine katkılarından sorumlu Birinci Sekreter olarak çalışmıştır.

2010 yılında Müsteşar ve Büyükelçilik Sözcüsü olarak Washington DC'ye atanarak görev yapmıştır. 2011 yılında ABD Kongresi'nde Baş Kongre İrtibatı görevini üstlenerek Büyükelçiliğin Capitol Hill'deki sosyal yardım çabalarına liderlik etmiştir. Kasım 2013'te Dışişleri Bakanlığı'nda NATO ve Avrupa-Atlantik Güvenliği (Siyasi İşler) Daire Başkanı olarak göreve başlamıştır.

Ekim 2015'te Türkiye'nin BM Nezdindeki Daimi Temsilciliğine Birinci Danışman olarak atanmış ve Birleşmiş Milletler'deki temsil görevini üstlenmiştir. Bu görev sırasında, Türkiye'yi Birleşmiş Milletler'de temsil etmiş, Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik konularında aktif olarak çalışmıştır. Ayrıca, BM Silahsızlanma Komisyonu'nun (UNDC) 2017 oturumu için Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Rauf Alp Denktaş, 2018 yılı Ekim ayında Daimi Temsilci Yardımcılığı görevine terfi etmiş ve 10 Haziran 2019'da New York'ta düzenlenen Tüm Göçmen İşçilerin ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme'nin 9. Taraf Devletler Toplantısı'nın Başkanlığı'na seçilmiştir.

Halihazırda, Rauf Alp Denktaş, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Evli olan Denktaş, Rachel Loren Denktaş ile bir erkek ve bir kız çocuğuna sahiptir. Türk diplomasisinin önemli bir ismi olarak atanması, Türk-Polonya ilişkilerine yeni bir dinamizm getirmesi beklenen bir gelişmedir.