Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu'nun aramızdan ayrılışı, Türkiye'nin tıp dünyasında derin bir iz bırakmış önemli isimlerden birinin kaybıyla sonuçlandı. Yörükoğlu'nun uzun ve başarılı kariyeri, tıbbın çeşitli alanlarında yaptığı katkılarla dolu. O, sadece meslektaşları için değil, aynı zamanda birçok insan için de önemli bir isimdi.

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu Kimdir?

Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, 1955 yılında Ankara'da doğdu. Ünlü hekim, çocukluk yıllarını ABD'de geçirdi ve eğitim hayatına TED Ankara Koleji'nde başladı. İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra uzmanlık eğitimini Hacettepe Üniversitesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü'nde tamamladı. Askerlik sonrası bir süre yurtdışında çeşitli hastanelerde görev aldı ve Türkiye'ye dönüşünde SSK Ankara Hastanesi'nde önemli görevler üstlendi.

1984 yılında doçentlik unvanını alan Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, SSK Etlik İhtisas Hastanesi'nde kurucu Başhekim olarak görev yaptı. ABD Alabama Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde misafir öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönerek özel sektörde hekimlik kariyerine devam etti. Ankara Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kurucu kadroda yer aldı ve profesörlük unvanını elde etti. Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu'nun 60'tan fazla bilimsel çalışması bulunmaktadır. Hekimlik alanındaki değerli katkıları ve bilimsel mirası, Türkiye'nin tıp camiasında uzun süre hatırlanacaktır.

Editör: Haber Merkezi