Son zamanlarda Türkiye gündeminde önemli bir yer edinen Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, akademik kariyeri ve yeni göreviyle merak konusu olmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ataması yapılan İnci'nin hayatı, bilimsel çalışmaları ve üniversite yönetimindeki vizyonu, geniş bir kesimin ilgisini çekiyor. İşte, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birinin rektörü olarak göreve başlayan Mehmet Naci İnci'nin detaylı portresi...

Prof. Dr. Mehmet Naci İnci Kimdir?

Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, 3 Kasım 1965 tarihinde Malatya'nın Pütürge ilçesinde dünyaya geldi. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü'nde tamamladıktan sonra, fiber optik sensörler alanında Heriot-Watt Üniversitesi'nde doktora yaparak akademik kariyerine başladı. Stanford Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği alanında çalışmalarını sürdüren İnci, Türkiye'ye dönerek Boğaziçi Üniversitesi'nde görev aldı ve fizik alanında önemli çalışmalara imza attı.

1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde yardımcı doçent olarak göreve başlayan İnci, daha sonra doçent unvanını aldı ve akademik kariyerini sabit bir şekilde ilerletti. Japonya'da Gunma Üniversitesi'nde konuk araştırmacı olarak bulunduğu dönemde uluslararası çapta bilimsel çalışmalara katkı sağladı. Türkiye'ye döndükten sonra Sabancı Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev aldı ve 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nde profesör unvanını elde etti. Fizik Bölümü Başkanlığı da dahil olmak üzere çeşitli akademik görevler üstlendi.

15 Temmuz 2021'de Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu'nun görevden alınmasının ardından Rektör Vekili olarak atanan Mehmet Naci İnci, 20 Ağustos 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi'nin yeni rektörü olarak görevlendirildi. Üniversite camiasında ve öğrenciler arasında geniş bir destek gören İnci, akademik özgürlük ve üniversite özerkliği konularında da önemli adımlar atmıştır.

59 yaşında olan Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, doğum yeri olan Pütürge ilçesinin yanı sıra Malatya'nın zengin kültürel mirasından da etkilenmiştir. Akademik başarılarıyla Türkiye'nin ve dünyanın saygın üniversitelerindeki görevleriyle bilinen İnci, Boğaziçi Üniversitesi'nin geleceği için önemli bir lider konumundadır.

Editör: Haber Merkezi