TED Ankara Koleji'nden mezun olduktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlayan Selçuk, gelişimsel psikoloji doktorasını Melbourne Üniversitesi'nde gerçekleştirmiş ve bu alanda önemli ödüllerle tanınmıştır. Koç Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmanın yanı sıra, Koç Üniversitesi Çocuk ve Aile Çalışmaları Laboratuvarı'nın direktörlüğünü üstlenen Selçuk, aynı zamanda yazar ve editör olarak da bilinmektedir. İnsan psikolojisinin derinliklerine inen ve bu alanda önemli katkılarda bulunan Ayşe Bilge Selçuk'un hayatı, kariyeri ve uzmanlık alanları, merak edilen birçok soruya ışık tutmaktadır.

Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk Kimdir?

Gelişim psikolojisi alanında önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, merak edilen kimliği, kariyeri ve uzmanlık alanları ile dikkat çekiyor. TED Ankara Koleji'nden mezun olduktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlayan Selçuk, gelişimsel psikoloji doktorasını Melbourne Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde aldı. Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde öğretim üyeliği yapmakta olan Selçuk, aynı zamanda Koç Üniversitesi Çocuk ve Aile Çalışmaları Laboratuvarı'nın direktörlüğünü üstleniyor.

Ayşe Bilge Selçuk'un uzmanlık alanları arasında çocuk ve ergenlerde sağlıklı psikolojik gelişimi destekleyen ebeveyn tutumları, mizaça uygun çocuk yetiştirme, sosyal-duygusal gelişim, çocuk ve ergen psikopatolojisi bulunuyor. Akademik kariyeri boyunca birçok ödül ve unvan kazanan Selçuk, 2009 yılında Prof. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Ödülü ile 2015-2018 yılları arasında Queensland Üniversitesi tarafından Onursal Kıdemli Araştırmacı unvanına layık görüldü.

Aynı zamanda bir yazar ve editör olan Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk'un, Koç Üniversitesi Yayınları'ndan çıkan "Ana-Babalık: Kuram ve Araştırma" kitabının editörlüğünü üstlendiği bilinmektedir. İlk kitabı olan "İnsan Her Koşulda" ise 2019 yılında Destek Yayınları tarafından okuyucularla buluşturuldu.

Ayşe Bilge Selçuk, akademik kimliğinin yanı sıra Korto Psikoloji Nişantaşı Şubesi'nde "Gelişim Psikoloğu – Ebeveyn Psikoloğu" olarak da çalışarak, anne-babalarla ve çocukların aileleriyle bir araya gelerek çeşitli konularda danışmanlık hizmeti veriyor.