Şırnak'ın sesini ve taleplerini yükseltmek adına 2023 seçimlerinde DEM Parti'den milletvekili seçilen Nevroz Uysal Aslan, hem siyasi arenada hem de hukuk sahasında adından söz ettiriyor. Özgürlükçü Hukukçular Derneği'nde yöneticilik yapması ve insan hakları konusundaki duyarlılığı, onu sadece hukuki alanda değil, siyasi alanda da tanınır hale getirmiştir. Şırnak'ı temsil etmek adına çıktığı bu yolculukta, Nevroz Uysal Aslan'ın siyasi kariyeri ve kişisel özellikleri merak konusu haline gelmiştir. Bu yazıda, Nevroz Uysal Aslan'ın yaşamı, mesleği, siyasi kariyeri ve katıldığı platformlar hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

Nevroz Uysal Aslan Kimdir?

Şırnak'ın yeni milletvekili Nevroz Uysal Aslan, 1991 yılında Şırnak'ın Kemerli ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babası Hasan ve annesi Güli olan Uysal Aslan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. Mesleği avukatlık olan Uysal Aslan, Diyarbakır Barosu'na kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmıştır. Özgürlükçü Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Kurucu Üyeliği ve Genel Merkez Yöneticiliği gibi önemli görevlerde bulunmuştur.

Nevroz Uysal Aslan, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde DEM Parti'den Şırnak milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Kâtip üyesi olarak görev yapmaktadır. Siyasi kariyerine hızlı bir başlangıç yaparak, insan hakları konusundaki duyarlılığıyla dikkat çekmektedir. Uysal Aslan, ulusal ve uluslararası platformlarda cezaevlerindeki tecrit, kadın hakları, insan hakları ve yüzleşme konularında sunduğu tebliğlerle bilinmektedir. İngilizce dilinde orta düzeyde yetkinlik sahibi olan Uysal Aslan, evli ve bir çocuk annesidir. Şırnak'ı temsil eden Nevroz Uysal Aslan, siyasi arenada hukuk ve insan hakları konusundaki deneyimiyle ön plana çıkmaktadır.

Editör: Haber Merkezi