Bursa'nın tarihi dokusunda yer alan Karabaş-i Veli Tekkesi'nin Mevlevi Tarikatı'nın şeyhi olarak bilinen Mustafa Özbağ, dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik suçlarından dolayı aldığı hapis cezasıyla gündeme bomba gibi düştü. Olayın sosyal medyada geniş yankı bulmasıyla birlikte, kullanıcılar Mustafa Özbağ'ın kim olduğunu, nereli olduğunu ve ne iş yaptığını araştırmaya başladılar. İşte, merak edilen detaylar:

Mustafa Özbağ Kimdir?

Mustafa Özbağ, 17 Temmuz 1961 tarihinde İzmir'in Bayındır ilçesinde doğmuştur ve halen Bursa'da yaşamaktadır. Bayındır'da ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra, terör olayları nedeniyle Tire Endüstri Meslek Lisesi'ndeki eğitimini yarıda bırakmıştır. Askerlik görevini ise Ağrı-Doğubeyazıt'ta Çavuş olarak tamamlamıştır. Soy bakımından ise Karatay kökenli olan Özbağ'ın ailesi, Baba tarafından Yunanistan'ın Dedeağaç şehrinden göç etmiş ve sonrasında Ödemiş'e yerleşmiştir. Baba dedesi, Dedeağaç'ta ileri gelenlerden biri olarak bilinirken, anne dedesi ise Kurtuluş Savaşı'nda Yunanlılara karşı mücadele vermiş ve İzmir'in işgali sırasında Rumlara karşı direnişte yer almıştır.

Mustafa Özbağ, Bursa'da faaliyet gösteren Karabaş-i Veli Tekkesi'ndeki Mevlevi Tarikatı'nın şeyhi olarak tanınmaktadır. Ancak, dolandırıcılık ve sahtecilik suçlamalarıyla gündeme gelmesi, toplumda şaşkınlık yaratmıştır. Özbağ'ın bu hukuksal süreçten sonra ne gibi adımlar atacağı ve tarikatındaki durumu merak konusu olmaya devam etmektedir.

Mevlevi Şeyhi Mustafa Özbağ'ın aldığı hapis cezası, hem tarikatının hem de kendisinin itibarını sarsacak gibi görünüyor. Konuyla ilgili gelişmeler yakından takip edilmekte ve toplumun dikkati bu durumda yoğunlaşmaktadır.