Mustafa Kara, Türkiye'de tasavvuf tarihçisi olarak öne çıkan isimlerden biridir. Rize'nin Güneyce ilçesinde 1951 yılında doğan Kara, eğitim hayatına başladığından beri İslamî ilimler ve özellikle tasavvuf üzerine yoğunlaşmıştır. Akademik kariyeri boyunca önemli çalışmalara imza atan Mustafa Kara'nın hayatı ve çalışmaları merak konusu olmuştur. İşte, Mustafa Kara'nın hayatı, mesleği ve katkılarına dair detaylar...

Mustafa Kara Kimdir?

Tasavvuf tarihçisi olan Mustafa Kara, 1951 yılında Rize'nin Güneyce ilçesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Güneyce İlkokulu'nda tamamladıktan sonra İstanbul İmam Hatip Okulu'na devam etti. Ardından 1974 yılında Kayseri Yüksek İslâm Enstitüsü'nden mezun oldu. Öğretmenlik kariyerine Şebinkarahisar ve İspir liselerinde devam etti. 1977 yılında Bursa Yüksek İslâm Enstitüsü'nde tasavvuf tarihi asistanı olarak göreve başladı. Doktora çalışmasını "İbn Teymiye’ye Göre İbn Arabî" konulu teziyle 1983 yılında tamamladı. 1989'da doçent unvanını alan Mustafa Kara, 1994 yılında profesör unvanını aldı. Bu süreçte, Uludağ Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Tasavvuf Tarihi Anabilim Dalı'nda öğretim üyeliği yaptı.

Mustafa Kara, Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir. Güneyce, Rize doğumlu olan Kara'nın tasavvuf tarihi alanındaki çalışmaları ve akademik katkıları önemli bir yer tutmaktadır.

Editör: Haber Merkezi