Murat dağı Yok Olmasın Platformu sözcüsü Funda Akçura, Murat Dağı'nda Anadolu Export firması altın madeni için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına dava açtığını madenin peşini bırakmadığını ifade etti. Akçura, konunun takipçisi olduklarını Murat Dağı’na altın madeni yaptırmayacaklarını söyledi.  

murat-dagi-zirve-usakolay-karun-dagcilik-3

ŞİRKET MURATDAĞI’NIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Murat dağı Yok Olmasın Platformu sözcüsü Funda Akçura, “2022 yılında yeniden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunmuş, ÇED dosyası 2023 yılında Bakanlığın sitesinde 10 günlük askıya çıkarılmış; ancak binlerce itiraz dilekçesi üzerine Bakanlık ÇED dosyasını iptal ettiğini açıklamıştı. Bildiğiniz gibi Murat Dağı'nda Anadolu Export altın madeni için 2022 yılında yeniden Bakanlığa başvuruda bulunmuş, ÇED dosyası 2023 yılında Bakanlığın sitesinde 10 günlük askıya çıkarılmış; ancak binlerce itiraz dilekçesi üzerine Bakanlık ÇED dosyasını iptal ettiğini açıklamıştı.  Murat dağı Platformu: İşte o şirket, Murat Dağı Karaağaç'ta altın madeni ÇED iptali üzerine Bakanlığa dava açmış. Bilirkişi keşfi dün yapıldı. Köylerin haberi de dün sabah oldu. İki üç saat gibi kısa sürede köy muhtarları müthiş organize oldu. Belediye başkanı, milletvekilleri, çevre şehircilik müdürlüğü telefon bombardımanına tutuldu. Sonuçta Gediz Belediye Başkanı ile köy muhtarları hep birlikte keşfe gittiler ve madeni açtırmayacağız dediler” dedi.

ŞİRKETE KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Murat dağı Yok Olmasın Platformu sözcüsü Funda Akçura,”2019 yılında başta Uşak, Kütahya, Gediz, Eskişehir belediyeleri ve köy tüzel kişileri olmak üzere 60' yakın tüzel ve özel kişi Bakanlığa dava açıp kazanmıştık. Murat Dağı Yok Olmasın Platformu olarak, 2019'da davacı olan herkesi bugün Bakanlığın yanında şirkete karşı müdahil olması için gerekeni yapacağız” dedi.

Muhabir: hava aksu