Zencefilgiller familyasından bir bitki türü olan zencefil, ince uzun yapraklı, sarı kırmızı renklerde çiçek açan ve kök yumruları baharat ve ilaç olarak kullanılan çok yıllıklı bir bitkidir. Geçmişten günümüzde tam bir şifa deposu olan zencefilin ağrı kesici özellikleri öne çıkıyor.

Ağrı kesici özelliğinin yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, iştahın artırılması ve çeşitli kanser türlerinin önüne geçilmesinde de zencefilin birçok faydası olduğu aktarılıyor. Vücutta meydana gelen hemen hemen her soruna şifa olan zencefili doğru ve düzenli tüketmek ise büyük önem taşıyor.

ZENCEFİLİN AĞRI KESİCİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Zencefil üzerinde yapılan araştırmalara göre, sinir uçlarındaki çeşitli uyarı alabilen özdeşleşmiş hücrelere etki ederek ağrı kesici özelliği olduğu ifade ediliyor. Özellikle kadınlarda çok sık ortaya çıkan adet sancılarına büyük oranda iyi gelmektedir.

Migren ağrıları karşısında da etkili bir bitki olan zencefil daha pek çok farklı faydaya da sahiptir. Sadece ağrı kesici özelliği değil, aynı zamanda aşırı gazı azaltması, cinsel gücü artırması ve kireçlenme semptomlarının giderilmesinde de oldukça faydalı bir bitki türü olarak değerlendirilmektedir.

ZENCEFİLİN FAYDALARI NELERDİR?

Geçmişten günümüze zencefilin kullanımı özellikle sağlık alanında oldukça fazladır. Bu farklı kültürlerdeki bilinirliği ise farklı pek çok kullanım şeklinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Doğal bir ağrı kesici olmasının yanında kan akışının hızlanmasından soğuk algınlığına kadar çeşitli faydaları da bulunuyor.

Zencefilin başlıca sahip olduğu faydalar ise kısaca şunlardır:

- İçinde bulunan magnezyum ve çinko gibi zengin mineral ve vitaminler sayesinde kan akışı hızlanmaktadır.

- Mide bulantısının giderilmesi ve kusmaya da iyi gelmektedir.

Kaynak: haber merkezi