1943 yılında İstanbul'da doğan Eymür, Milli İstihbarat Teşkilatı'nda (MİT) görev alarak uzun yıllar boyunca Türkiye'nin güvenliği için çalıştı. Hiram Abas ile birlikte Ziverbey'de önemli görevler üstlenen ve Kenan Evren'in talimatıyla ASALA'ya karşı mücadelede yer alan Eymür, Türkiye'ye döndükten sonra Mardin MİT Bölge Müdürlüğü ve Kontrterör Dairesi Başkanlığı gibi kritik pozisyonlarda bulundu. Ancak, 81 yaşında İstanbul'da hayatını kaybeden Mehmet Eymür, geride kariyeri boyunca biriktirdiği tecrübe ve hizmetlerle anılmaya devam edecek. İşte, Türk istihbaratının deneyimli isminin hayatına dair detaylar.

Mehmet Eymür Kimdir?

Türk istihbaratının önemli isimlerinden biri olan Mehmet Eymür, 1943 yılında İstanbul'da doğdu. Meslek hayatına Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) bünyesinde başlayan Eymür, Hiram Abas ile birlikte Ziverbey'de 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün'ün emrinde görev aldı. Kenan Evren'in talimatıyla ASALA'ya karşı görevlendirilen Eymür, Türkiye'ye döndükten sonra Mardin MİT Bölge Müdürlüğü'nde görev yaptı ve ayrıca eski MİT Kontrterör Dairesi Başkanlığı görevini üstlendi.

81 yaşındaki deneyimli istihbaratçı, uzun yıllar boyunca ülkesine hizmet etmiş ve Türk istihbaratının önemli dönemlerinde aktif rol almıştır. Ancak, Türkiye'ye dönüşünden sonra geçmişteki hizmetlerinin yanı sıra özel sektörde de çeşitli projelerde yer almıştır. Bugün, Türk istihbaratının tecrübeli ismi Mehmet Eymür, 81 yaşında İstanbul'da hayatını kaybederek sevenlerini derin bir üzüntüye boğdu.

Son Yolculuğuna Uğradı

Türkiye'nin istihbarat tarihine damga vuran isimlerden biri olan Mehmet Eymür, yaşamının son dönemlerinde İstanbul'da aramızdan ayrıldı. Türk istihbaratının önemli dönemlerinde görev alarak ülkesine hizmet eden ve kariyeri boyunca çeşitli sorumlulukları üstlenen Eymür, sevenleri tarafından büyük bir saygıyla anılmaktadır. Mehmet Eymür'ün ardında bıraktığı iz bırakan kariyeri, Türk istihbaratının evrimindeki önemli kilometre taşlarından biri olarak hafızalarda kalacaktır.