2023- 2024 eğitim- öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala Milli Eğitim Bakanlığı’ndan arka arkaya açıklamalar geldi. Eğitimde verimliliği artırmak amacı ile yeni döneme ilişkin pek çok yeni düzenlemeye imza atan bakanlık, geçtiğimiz günlerce cep telefonu kullanımları ile sınıf tekrarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yeni dönemde hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin okul içi telefon kullanımlarının kısıtlanacağını belirten Milli Eğitim Bakanlığı, ayrıca geçmiş dönemler dahil olmak üzere toplamda 6 ve daha fazla başarısız olan lise öğrencilerinin sınıf tekrarı yapacaklarını ifade etti. Eğitimde başarı odaklı yeni uygulamaların devam edeceğini belirten bakanlık son olarak milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren sınav kararları ile gündeme geldi.

ORTAK SINAV DÜZENLEMESİ

Yeni dönem öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Ölçme Değerlendirme Yönetmeliği’nin detayları ortaya çıktı. Alınan yeni karara göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapılacak ortak sınavların soruları ve cevap anahtarları Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanacak, sorular farklı türlerde (ucu açık, çoktan seçmeli) olabilecek.

İlk aşamada ülke ve il geneli sınavlar çoktan seçmeli sorulardan okul geneli ortak sınavlar ise yalnızca açık uçlu sorulardan oluşacak. Sonuç olarak bakanlıktan ek bir bilgilendirme gelmediği sürece aynı sınıf kademesinde olan tüm öğrenciler ilgili ders için aynı soruları yanıtlayacak ve sınavlara eş zamanlı olarak girecekler.

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE SINAV YOK

Ortaokul ve lise öğrencileri için alınmış olan ortak sınav kararları öğrenciler veliler tarafından yakından takip edilirken okul öncesi ve ilkokul 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri için de yeni kararlar alındı. Bakanlıktan gelen bilgiye göre ilgili sınıf düzeylerinde olan öğrenciler yeni dönemde yazılı sınav ile değerlendirilmeyecek. O öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerinin takipleri ders öğretmenleri tarafından izlenecek. Öğrencilere verilecek olan notlar da öğretmenlerin takip sonu kararları ile belli olacak.