Okulların açılmasına oldukça az bir zaman kalan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan önemli açıklamalar geldi. Yeni dönemde geçerli olmak üzere başta lise öğrencileri olmak üzere tüm öğrenciler için yeni kararların alınmış olduğunu belirten bakanlık, milyonları ilgilendiren yeni düzenlemelerin detaylarını paylaştı.

Bir süre önce yürürlüğe girmiş olan karar kapsamında lise düzeyinde eğitim gören öğrencilere 50 ortalama ile sınıfı geçme imkanı tanınmıştı. Yeni dönem öncesinde bu imkanı yeniden masaya yatıran Milli Eğitim Bakanlığı, radikal bir değişikliğe gitti. Buna göre 2023- 2024 eğitim- öğretim dönemi itibari ile liselerde ortalama kaynaklı sınıf geçiş uygulamasına son verildi.

SINIF TEKRARI UYGULAMASI GERİ GELDİ

Yeni eğitim- öğretim dönemi öncesinde hazırlıklarına devam eden Milli Eğitim Bakanlığı, son dakika açıklamasında bulundu. Bir süredir yürürlükte olan ve liselerde 50 ortalama ile sınıf atlanmasına imkan sağlayan uygulamada değişikliğe gidilmiş olduğunu belirten bakanlık, yeni kararın detaylarını paylaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın lise öğrencilerini ilgilendiren yeni kararı ile ilgili Resmi Gazete’de yayınlamış olduğu metinde yer alan ifadeler şu şekilde: “Ders yılının sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydı ile doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerde; sene sonu başarı puanı en az 50 puan olanlar, bulunduğu sınıfta başarısız oldukları en fazla 3 dersten sorumlu olarak sınıflarını geçerler. Ancak alt sınıflar da dahil olmak üzere toplamda 6 dersten başarısız olan öğrenciler, sınıfı tekrar eder.”

AÇIK LİSEYE GEÇİŞTE YENİ DÜZENLEME

50 ortalama ve 6 ders şartları ile sınıf tekrarını yeniden uygulamaya alan Milli Eğitim Bakanlığı, ayrıca açık liseler ile ilgili de yeni bir düzenlemeye imza attı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararı ile Resmi Gazete’de yayınlanmış olan yeni düzenlemenin detayları belli oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açık liselere geçiş hakkında vermiş olduğu yeni karara göre yeni dönem itibari ile bir kısıtlama söz konusu olacak. Yönetmeliğe göre öğrenciler, istisnai durumlar haricinde açık liseye kayıt yaptıramayacaklar.