Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti olmak üzere bu alanda Türkiye Aile Destek Programı Türkiye’de sosyal devlet anlayışıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara ayni ve nakdi destekler sağlanmaya devam ediyor. Maddi anlamda sağlanan destekler, yıl içinde memur maaş katsayısındaki değişikliklere, asgari ücret zammına ve diğer hesaplamalara göre değişebiliyor. Birçok alanda yapılan ve çocuklara yönelik olarak da sağlanan bu destekler ile ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’tan kritik bir açıklama geldi. Göktaş, çocuklara yönelik sosyal desteklerin, “aile” odaklı bir anlayışla sürdüğünü ifade etti.

Bakan Göktaş, çocuklara yönelik sağlanan sosyal yardımlara ilişkin dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Bakan, çocukların eğitim alanında ihtiyaçlarının karşılanması için halihazırda kullanılan kaynakların kullanılmaya devam edeceğini ifade etti. Çocuklara yönelik sosyal yardımların aile odaklı şekilde yürütüldüğünü ifade eden Bakan Göktaş, “Çocuklarımızın eğitim hayatlarına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz” dedi. İşte detaylar…

EĞİTİM ODAKLI SOSYAL YARDIMLAR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, çocuklara yönelik sosyal yardımlar ile ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Yazılı açıklama yapan Göktaş, “Eğitim odaklı sosyal yardımlarla çocuklarımızın donanımlı bireyler olarak yetişmelerini sağlıyoruz. Sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerimizle çocuklarımızın eğitim hayatlarına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz” dedi.

ÇOCUKLARIN ÜSTÜN YARARI ÖN PLANDA

Yazılı açıklama yapan Göktaş, ihtiyaç sahibi olan hanelerdeki çocuklara yönelik eğitim yardımlarına değindi. Başta Çocuk Desteği, Şartlı Eğitim Yardımı, Eğitim Materyali Yardımı ve diğer yardımlar olmak üzere çocuklara destek sunduklarını belirten Göktaş, bu yardımların çocukların üstün yararını ön planda tutarak aile odaklı olduğunu ifade etti.

TAŞIMA VE YEMEK YARDIMLARI

Bakan Göktaş açıklamasında ayrıca taşıma ve yemek yardımı gibi desteklerin de yer aldığını vurguladı. Göktaş, “Taşımalı eğitim kapsamında okulların bulunduğu merkezlere taşınan sosyal yardım faydalanıcısı hanelerdeki çocuklara öğle yemeği verilmesi için destek veriyoruz” dedi. Göktaş bu yardımların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla karşılandığını da dile getirdi.