Mardin doğumlu olan Türker, işletme alanında eğitim almış ve kariyerine yeminli mali müşavir olarak başlamıştır. Kendisinin siyasi kariyeri, çeşitli partilerde ve görevlerde bulunarak devam etmiştir. İşte Masum Türker'in hayatı, biyografisi ve siyasi kariyerine dair detaylar:

Masum Türker Kimdir?

Masum Türker, 1951 yılında Mardin'de doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Türker, yeminli mali müşavirlik alanında uzmanlaşmıştır. Türkiye Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odalar Birliği Genel Başkan Yardımcılığı gibi önemli görevlerde bulunmuş, ayrıca Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (IFAC) Eğitim Komitesi Üyeliği gibi uluslararası düzeyde etkili pozisyonlarda yer almıştır.

Siyasi kariyeri boyunca çeşitli sağ partilerde görev almış olan Türker, Anavatan Partisi (ANAP), Demokratik Sol Parti (DSP), ve Demokrat Merkez Parti (DMP) gibi partilerde aktif rol üstlenmiştir. 1984 ile 1989 yılları arasında İstanbul-Sarıyer'den ANAP Belediye Meclis üyeliği yapmıştır. Ayrıca, Bedrettin Dalan tarafından kurulan Demokrat Merkez Parti'de (DMP) halkla ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Türker, 1991 yılında Demokratik Sol Parti (DSP) ile milletvekili adayı olmuş ancak seçilememiştir. Ancak 1999 yılında DSP'den İstanbul Milletvekili olarak seçilerek 57. Hükümet'in son iki buçuk ayında Devlet Bakanı olarak görev yapmıştır.

Siyasi kariyerinin yanı sıra Türker, yeminli mali müşavirlik alanında doktora yapmıştır ve bu alandaki doktorasını İstanbul Üniversitesi'nde tamamlamıştır.

Masum Türker, uzun yıllar süren siyasi ve mesleki kariyeriyle tanınmış bir isimdir. Siyasette ve mali müşavirlik alanında önemli görevler üstlenmiş olan Türker, Türk siyasi arenasının köklü isimlerinden biridir.