Belçika doğumlu siyasetçi ve yazar Mahinur Özdemir Göktaş, siyasi kariyeri ve çeşitli başarılarıyla dikkat çeken bir isimdir. Avrupa'da önemli görevler üstlenen ve kadın hakları konusunda etkin çalışmalarda bulunan Göktaş'ın hayatı ve kariyeri, merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Mahinur Özdemir Göktaş Kimdir?

1982 yılında Brüksel'de dünyaya gelen Mahinur Özdemir Göktaş, lisans ve yüksek lisans eğitimini Université Libre de Bruxelles Ekonomi, Siyasal ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde aldı. Avrupa'daki siyasi kariyeri, 2005 yılında CDH Partisi Schaerbeek Teşkilatı Başkan Yardımcısı olarak başladı.

2006 yılında Brüksel Schaerbeek Belediyesi Meclis Üyeliği'ne seçilen Göktaş, 2009 yılında yapılan seçimlerde Avrupa'nın ilk başörtülü milletvekili olarak Brüksel Parlamentosu'na girdi. 2019 yılına kadar bu görevde bulunan Göktaş, Brüksel Parlamentosu Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanvekilliği ve Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekilliği yaptı.

Göktaş, siyasi kariyeri boyunca kadın istihdamı, kadın girişimciliği, kadına karşı şiddet, aile içi şiddet, fırsat eşitliği, çevre ve şehircilik gibi konularda çalışmalarda bulunmuş ve ayrımcılık ile mücadelede de aktif rol oynamıştır. Ayrıca, 2009 yılında New Arabic Woman Forum tarafından "Öncü ve Örnek Kadın Ödülü"nü, 2019 yılında Belçika’nın en etkili 100 kadınından biri olarak gösterilmiş ve Kral Leopold Devlet nişanına layık görülmüştür.

2015 yılında Ermeni soykırımı iddialarını tanımadığı için partisinden ihraç edilen Göktaş, bağımsız milletvekili olarak görevini sürdürmüş ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye Demokrasi Platformu'nun Brüksel'de gerçekleştirdiği inceleme seyahatinin mimarı olmuştur. 2019 yılından itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Danışma Komisyonu üyeliğini sürdüren Göktaş, 2020 yılında Türkiye'nin Kuzey Afrika'daki ilk kadın büyükelçisi olarak Cezayir'e atanmıştır. Son olarak, 4 Haziran 2023'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kabinede Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak göreve getirildi.

Fransızca, İngilizce ve Flemenkçe bilen Mahinur Özdemir Göktaş, evli ve iki çocuk annesi olduğu bilinmektedir.

Editör: Haber Merkezi