Ev temizliğinin en önemli aşamalarından biri koltuk, halı veya masa örtülerindeki çıkmayan inatçı lekelerdir. Özellikle yaşam alanlarında en çok kullanılan koltuklarda zaman içinde ortaya çıkan lekelerin temizlenmesi bir hayli zorlu olabiliyor.

Koltuklarınızda zaman içinde biriken lekeler varsa basit birkaç pratik yöntem deneyerek inatçı lekelerden kurtulabilirsiniz. Bu yöntemleri uygulamadan önce koltuk tipine dikkat etmek gerekiyor. Koltuğunuzun kumaş türüne göre lekeleri çıkarmak için farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

SİRKEYLE KOLTUK LEKELERİ NASIL ÇIKAR?

Temizlikte en çok tercih edilen ve faydaları bir hayli fazla olan sirke, koltuk temizliğinde de kullanılıyor. Özellikle dış yüzeyi pamuklu olan koltukları temizlerken bu yöntem bir hayli işinize yarayacak. Sirke, su ve Arap sabunu kullanarak lekelerin kısa süre içinde temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Özel sirke karşımı ile koltuk lekelerini çıkarmak için bir kap içine 1 su bardağı sirke ve 1 su bardağı su ekledikten sonra Arap sabunu eklenir. Koltuklar daha sonra bu karışım ile temizlenir. Lekelerin çıktığını ve koltuğun daha iyi bir renk aldığını hemen görebilirsiniz.

KOLTUK LEKELERİNİ ÇIKARMANIN PÜF NOKTALARI!

Koltuklarınızda ortaya çıkan lekeleri temizlemek için bazı pratik yöntemler denemeniz mümkündür. Ancak bu yöntemleri denemeden önce koltuk tipinizi iyi tanımanız gerekiyor. Örneğin kadife kaplama bir koltuğa sahipseniz, beyaz sabunu ya da bulaşık deterjanını su ile seyrelttikten sonra sıcak su ile temizleyebilirsiniz. Sıcak su içine koyduğunuz karışımı sert fırça yardımı ile uygulayabilirsiniz.

Deri koltukların temizliğinde çoğu zaman nemli bez yeterli olurken, deterjan gibi maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Sadece beyaz sabun ve su deri koltukların temizlenmesinde etkili sonuçlar verecektir.