İYİ Parti'nin 2024 yerel seçimlerinde Sarıçam Belediye Başkan adayı olarak belirlediği isim, deneyimli avukat Yusuf Özer, şehir siyasetine iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. 1 Nisan 1972 tarihinde Kozan'ın Tepecikören köyünde doğan ve Adana'da serbest avukatlık yapan Özer, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çeşitli görevlerde bulunmuş, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirlikleri yapmış bir isimdir. Siyasi kariyerine genç yaşta bir il başkanlığı ile başlayan Özer, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlerde Sarıçam Belediye Başkanlığı için İYİ Parti'nin güçlü adayı olarak seçmenin karşısına çıkacak. İşte, Yusuf Özer'in kariyeri, siyasi geçmişi ve hedefleriyle ilgili detaylar...

Yusuf Özer Kimdir?

Avukat Yusuf Özer, 1 Nisan 1972 tarihinde Kozan'ın Tepecikören köyünde dünyaya geldi. 11 çocuklu bir ailenin 6. çocuğu olan Özer, ilkokulu köyünde, ortaokulu İmamoğlu’nda, liseyi Adana 19 Mayıs Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanarak 1990 yılında eğitimine başladı ve mezuniyetinin ardından 1997 yılından bu yana Adana'da serbest avukatlık yapmaktadır.

Öğrencilik yıllarında çeşitli dergilerin Ankara temsilciliğini yapan ve İstanbul Sultanahmet’te bir dergide çalışan Yusuf Özer, 25 yaşında iken Türkiye’nin en genç başkanı olarak bir siyasi partinin Adana İl başkanlığını üstlendi. Ayrıca, 1999 yılında vatani görevini kısa dönem er olarak tamamladı.

2001 yılında başlattığı "Yaşadığımız yeri merkez kabul ederek içinden çıktığımız toplum lehine kamuoyu oluşturmak” projesiyle Köylü ve Çiftçi Lobisi’ni kuran Özer, 2004 yılında bu hareketi dernekleştirdi. Ayrıca, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Avrupa Birliği konulu programa katılarak uzmanlık eğitimi aldı. Amerika Birleşik Devletleri'nde New York şehri ile Washington’da "ABD seçim sistemi ve Barak Obama”nın seçim kampanyaları" hakkında çalışmalarda bulundu.

Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda, Avusturya ve Lüksemburg’taki birçok şehirde, birçok sivil toplum kuruluşu, belediye meclis üyeleri ve milletvekilleri ile görüşmeler gerçekleştiren Yusuf Özer, modern şehircilik konularında kapsamlı çalışmalar yürüttü.

Evli ve dört çocuk babası olan Yusuf Özer, aynı zamanda İngilizce bilmektedir. Adana Medya portalında bir dönem haftalık yazılar yazan Özer, hem mesleki kariyeri hem de sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir.

İYİ Parti'nin Sarıçam Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Yusuf Özer, hem yerel hem de ulusal düzeydeki deneyimleriyle dikkat çekiyor. Sarıçam halkının ve Adana'nın beklentilerine yönelik projeleriyle seçim sürecinde önemli bir rol üstlenmesi bekleniyor.