Hisse senetleri borsada işlem gören işletmeleri temsil eder. Şirketler, işletmelerindeki hisseleri yatırımcılara borsa aracılığıyla satar. Yatırımcılar, hisse senedi aldıklarında şirketlere yatırım yapmış olurlar. Örneğin, şirketler hisse senetleri satışından girişimcilik faaliyetleri için ek finansman ya da araştırma ve geliştirme çalışmaları için sermaye elde eder. Bununla beraber yatırım yaparken hisse senetleri dikkatli bir şekilde incelenmeli ve hangisinin satın alınacağı ona göre belirlenmelidir. Teknik indikatörler ve tarihi fiyatlar ya da piyasa durumu gibi faktörleri dikkate alarak hisse senedi seçimi yapmanız önerilir. Hisse senetlerinin nasıl işlem gördüğünü, sistemin nasıl işlediğini ya da işlemlerinizi nerede yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız içeriğin devamını inceleyebilirsiniz.

Hisse Senetleri Nasıl İşlem Görür?

Hisse senedi halka arz edildiği andan itibaren alıma hazır hale gelir. Halka arz, şirketlerin hisse senetlerini ilk defa piyasaya sunmasını nitelendirir. Bununla beraber hisse senedinin halka arz edilebilmesi için şirketin anonim şirket olması gerekir. Limited ya da komandit gibi farklı şirket türlerinin borsada işlem görmesi mümkün değildir. Bir hisse piyasaya sunulduktan sonra yatırımcılar arasında alınıp satılabilir. İlk halka arz dışında bir hisse senedi almak istediğinizde onu şirketten değil başka bir yatırımcıdan alırsınız. İşletme, şirketten bir pay satışa sunduktan sonra onu ilk alıcısı alır ve ardından hisse senetleri alıcılar arasında dönüşümlü olarak satıp alınır. Benzer şekilde hisse senedi satmak istediğinizde de onu başka bir yatırımcıya satarsınız.

Hisse Senetleri Nereden İzlenir?

Hisse senetlerini canlı borsa takip aracı üzerinden izleyebilirsiniz. Canlı borsa, piyasada bulunan hisselerin takibini kolaylaştırır. Ayrıca BIST 100, BIST 50 ve BIST30 gibi piyasaların durumunu da canlı olarak izlemenize olanak tanır. BIST 100, Türkiye’deki en değerli hisse senedinden oluşan bir endekstir. Benzer şekilde BIST 50 ve BIST 30 da en değerli 50 ve 30 şirketin hisselerinden oluşur. Bununla beraber borsadaki endeksler bunlarla sınırlı değildir. Hisse senedi takibi yaparken BIST TEMETTÜ, BIST SURDURULEBILIRLIK ya da BIST TEKNOLOJI gibi farklı endeksler de olduğunu görebilirsiniz. Her endeks belirli özellikleri bakımından ortak olan hisse senetlerinden oluşur. Böylece özel olarak yatırım yapmak istediğiniz bir sektör ya da piyasa varsa endeksler arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Hisse senedi fiyatları birçok faktörden etkilendiği için seçim yaparken pek çok farklı faktörü bir arada değerlendirmelisiniz.

Hisse Senetleri Nasıl İncelenir?

Hisse senedi incelemek için birçok farklı yöntem vardır. Hisse tablolarında genellikle değişim oranları en yüksek olan kağıtlara yer verilir. Hisse senetleri günlük özette en çok artan, azalan ve hacme göre en fazla işlem gören kağıtlar olarak ayrılır. Bununla beraber hisse senetlerini incelemek için farklı yöntemler de kullanabilirsiniz. Hisse senetlerini incelerken genellikle temel ve teknik analiz olmak üzere iki farklı yöntemden yararlanılır. Temel analiz için şirketin bilançosunu, döviz pozisyonlarını, piyasadaki haberlerini ya da gelir tablosunu inceleyiniz gerekir. Teknik analizde ise hisse senedinin fiyat hareketlerinden yola çıkarak bir inceleme yapmalısınız. MACD, RSI ya da ATR gibi teknik analiz göstergelerinden yararlanarak bir inceleme yapabilirsiniz. Bununla beraber bir hisse senedinin nasıl incelendiğine dair net bir görüş belirtilmesi doğru değildir. Farklı teknik ve temel analiz yöntemlerini bir arada değerlendirerek kendi seçiminizi yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Borsa yatırım fonu nedir?

Borsa yatırım fonu; bankaların, yatırım firmalarının ya da çeşitli kuruluşların bir araya getirdiği finansal araçlardan oluşur. Bazı yatırım fonları hisse senetlerinden oluşabileceği gibi bazılarında bono gibi farklı finansal araçlar da bulunabilir.

Hisse senedi almanın mantığı nedir?

Hisse senedi, bir şirket tarafından piyasaya sunulur ve temel olarak o şirkete ortak olmanıza imkân tanır. Hisse senetleri satın aldığınızda şirketin kârına ortak olmuş olursunuz. Yatırım yapmak, enflasyonun üzerinde getiri elde etmek ya da birikimini değerlendirmek isteyen kişiler hisse senedi almayı düşünür.

Borsada işlem yapmaya nasıl başlanır?

Borsada işlem yapmaya başlamadan önce araştırma yapmalısınız. Hisse senetleri nasıl incelenir, piyasa nasıl takip edilir ya da analiz teknikleri nasıl kullanılır gibi soruların yanıtını öğrenmelisiniz. Ardından aracı bir kurum seçtikten sonra borsada işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Hisse senedi neye göre değer kazanır?

Hisse senetlerinin değer kazanmasının birçok nedeni olabilir. Bununla beraber hisse senetlerinin temel mantığı arz ve talep kanununa dayanır. Ayrıca sektörde yaşanan olaylar da hisse senetlerinin değerini etkiler.

1 lot kaç hisse eder?

1 lot hisse senedi 1 adet hisseyi belirtir.

Editör: Öyküm Yavuz