Gürkan Kubilay, tıp doktoru, iç hastalıkları uzmanı ve televizyon yorumcusu olarak geniş bir kariyere sahip bir isimdir. 1962 yılında İzmir'de doğan Kubilay, eğitim hayatını İzmir Atatürk Lisesi ve 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlamıştır. İç hastalıkları uzmanlığı ve akupunktur eğitimi alan Kubilay, obezite tedavisi ve sağlıklı beslenme konularında uzmanlaşmış olup, medya ve spor dünyasında da önemli bir yere sahiptir. Uzmanlık alanındaki bilgi birikimini ve deneyimini, televizyon programları ve yazılarıyla geniş kitlelere ulaştırarak, sağlıklı yaşam ve spor analizleri konularında toplumun bilinçlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Gürkan Kubilay Kimdir?

Gürkan Kubilay, 1962 yılında İzmir'de doğmuş bir tıp doktoru, iç hastalıkları uzmanı ve televizyon yorumcusudur. İzmir Atatürk Lisesi'nden 1980 yılında mezun olmuş, ardından 1986 yılında İzmir 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirmiştir. 1991 yılında aynı üniversiteden iç hastalıkları uzmanlığını tamamlamıştır. Kubilay, 1994 yılında Çin’in başkenti Pekin’de akupunktur eğitimi almış ve bu eğitim Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Akupunktur ve obezite tedavisi üzerine çalışmalar yapmış, dünya çapında çeşitli akupunktur kongrelerine katılmıştır.

1993 yılından itibaren obezite tedavisi üzerine çalışan Kubilay, hastalarına sağlıklı beslenme ve insülin direncini yönetme konularında rehberlik etmektedir. Diyabet, hipotiroidi, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve astım gibi rahatsızlıkları olan hastaların beslenme düzenlerini de düzenlemektedir. Medya kariyerinde, Kanal D’de yayınlanan "Doktorum" programında iki yıl boyunca "Sağlıklı Zayıflama" konusunu işlemiştir. Ayrıca ATV kanalında "Sağlıklı Ramazan Beslenmesi" üzerine program yapmış ve TNT kanalında "Dr. Gürkan Kubilay İle Sağlık" programını sunmuştur.

Spor yazarlığı ve yorumculuk kariyerinde ise, Türk futboluna istatistiki verileri ve bilgisayarlı maç analizini getiren kişi olarak bilinir. Ersun Yanal, Fatih Terim ve Şenol Güneş dönemlerinde milli takım teknik direktörleri için rakip Avrupa milli takımlarının analizlerini yapmıştır. Fotomaç gazetesinde yazılar yazmış, çeşitli televizyon kanallarında futbol programları sunmuş ve UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi maçlarını yorumlamıştır.

TRT Spor’da yayınlanan “Stadyum” programında yorumcu olarak görev yapmıştır. Mustafa Denizli’nin Galatasaray'a teknik direktör olmasının ardından, 5 Aralık 2015 tarihinde bu programda yorumculuk yapmaya başlamıştır. Gürkan Kubilay, geniş bilgi ve deneyim yelpazesi ile tıp, beslenme ve spor alanlarında etkili bir kariyere sahiptir.

Editör: Haber Merkezi