Son dönemde Ak Parti tarafından yapılan atamalarla gündeme gelen isimlerden biri de Faruk Bülent Kablan oldu. Türk siyasetinde yeni bir döneme adım atan Kablan, Ak Parti Adıyaman İl Başkanlığı'na atanmasıyla il genelinde büyük bir ilgi odağı haline geldi. Faruk Bülent Kablan'ın siyasi kariyeri ve profesyonel geçmişi, Adıyaman'da ve Türkiye'de siyasi ve sosyal dinamikler üzerinde etkili olması beklenen bir isim olarak ön plana çıkıyor. Detaylar haberimizde...

Faruk Bülent Kablan Kimdir?

Faruk Bülent Kablan, Türk siyasetçi ve inşaat mühendisi olarak bilinir. 1973 yılında Adıyaman'da doğan Kablan, ilk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde eğitim gördü. Profesyonel kariyerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İSTON A.Ş. firmasında başladı ve çeşitli özel sektör şirketlerinde mühendis olarak çalıştı.

Faruk Bülent Kablan'ın siyasi hayatı, 2005 yılında Ak Parti Eminönü İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olarak başladı. 2014-2019 yılları arasında Ak Parti Adıyaman Belediyesi Meclis Üyesi olarak görev aldı. Aynı dönemde Ak Parti Adıyaman Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanlığı ve Ak Parti Adıyaman Belediye Şirketi Yörem A.Ş.'nin kurucusu ve Genel Müdürü olarak da çeşitli görevler üstlendi.

2004 yılından itibaren kendi mühendislik şirketini işleten Kablan, 2008-2012 yılları arasında Bursa'da yaşadı ve burada çeşitli projelerde yer aldı. İnşaat mühendisliği alanındaki tecrübesini siyasi kariyerine de yansıtarak, Adıyaman'ın kalkınmasına katkı sağladı. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif rol alan Faruk Bülent Kablan, halen İlim Yayma Cemiyeti Adıyaman Şube Başkanlığı ve MÜSİAD Adıyaman Şube Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulunmaktadır.

Faruk Bülent Kablan, 2022 yılı itibarıyla Ak Parti Adıyaman İl Başkanlığı'na atanmıştır.

Editör: Haber Merkezi